W kwietniu 2021 r. troje kandydatów polskiego rządu na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna - nie uzyskało aprobaty Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej

Rząd wybrał kandydatów na sędziego ETPC. Tych samych, którzy zostali odrzuceni

Rząd PiS ponownie przedłożył w Strasburgu listę tych samych kandydatów. A jej ponowne odrzucenie zarekomendowała komisja ds. wyboru sędziów ETPC.

Jak podaje tvn24.pl, Komitet uznał, że co najmniej jeden z kandydatów nie spełnia wymogów potrzebnych do piastowania stanowiska sędziego i domaga się odrzucenia całej trójki.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie jest związane opinią, ale zazwyczaj podejmuje decyzje zgodnie z rekomendacjami.

31 października 2021 r. skończyła się formalnie kadencja obecnego polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka.

Kim są kandydaci

Prof. Elżbieta Karska - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prywatnie żona posła PiS Karola Karskiego; dr hab. Aleksander Stępkowski - współzałożyciel Ordo Iuris, od 2020 roku rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, powołany do SN w procedurze z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa; dr Agnieszka Szklanna - od kilkunastu lat pracująca dla Rady Europy.