Marek Domagalski: Fanfary praworządności nie zagłuszą prawniczego realu

Demonstracyjne szturmowanie praworządności z ministrami na czele i według zasad „jak je rozumieją” zaczyna doskwierać najwyraźniej prawnikom, zwłaszcza tym, którzy nie liczą na państwowe posady. Działają raczej indywidualnie.

Publikacja: 10.04.2024 04:30

Marek Domagalski: Fanfary praworządności nie zagłuszą prawniczego realu

Foto: Adobe Stock

Dzięki temu należą oni do obywateli mających znaczną niezależność zawodową i finansową, ale by jej nie stracić, muszą strzec zawodowych standardów i zaufania do nich.

Główny rzecznik dyscyplinarny adwokatury zwróciła się właśnie do warszawskiej Izby Adwokackiej, by sprawdziła, czy nie doszło do deliktu dyscyplinarnego adwokatów ze znanej kancelarii prawnej przy sporządzaniu wniosków dotyczących zmian statutów mediów publicznych. To pokłosie tekstu Wirtualnej Polski o wnioskach prokurator Ewy Wrzosek dotyczących przystąpienia prokuratury do spraw przejęcia przez nową władzę tych mediów. Na naruszenie wskazywać mogło wysłanie jednego z wniosków z poczty odległej kilka kilometrów od prokuratury, ale kilkaset metrów od tej kancelarii. Sama prokurator tłumaczyła, że wnioski skonsultowała z innymi prokuratorami i nie wykonuje obowiązków służbowych wyłącznie w prokuraturze.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0
Rzecz o prawie
Adriana Zalewska-Werra: Dać tyle co innym, czyli co nam zapewnią przepisy o dostępności
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Nie wierzcie oskarżonym
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: Pani Profesor, co Pani na to?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?