To Beyond Meat jest autorem najlepszego - póki co - debiutu na nowojorskim parkiecie. Spółka produkująca roślinne odpowiedniki wyrobów z mięsa wyceniana była podczas rund finansowania na 1,5 mld dol. sprawiła niespodziankę osiągając pierwszego dnia notowań na NASDAQ cenę 3,38 mld dol.

Wegańskie burgery Beyond Meat idą na giełdę. Uwielbia je Bill Gates

Beyond Meat inc od kilku lat wspierali nie tylko Leonardo DiCaprio czy Bill Gates. Akcjonariuszami amerykańskiej firmy, o której jeszcze kilka lat temu nie było słychać, była spółka z grupy Dirlango, należącej do Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka. Inwestorzy nie podają jaka jest skala ich zaangażowania w spółkę.

- Naszym celem jest udział w dynamicznie rozwijającym się segmencie nowoczesnych technologii, zaś naszym atutem jest dostęp do mało znanych firm o dużym potencjale i wskaźniku rentowności na wczesnym etapie rozwoju. Beyond Meat Inc jest tego najlepszym przykładem – mówi Łukasz Wejchert.

W Beyond Meat zainwestowali także Biz Stone - współzałożyciel Twittera, Don Thomson - były dyrektor sieci McDonald's, sportowcy Lindsley Vonn, Shaquille O'Neal, muzyk Snoop Dogg czy znane w USA sieci Tyson Food i The Humane Society.

Beyond Meat Inc to kolejny sukces - po amerykańskim Wish wycenianym na 3,5 mld dol. duetu Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka, którzy pokazują, jak wykorzystać 20-letnie doświadczenie oraz osobiste kontakty na międzynarodowym rynku funduszy VC/ PE.

- Nasza skala inwestycji w te podmioty jest umiarkowana jak na standardy światowe. Liczą się jednak wypracowane przez lata kontakty, pozwalające na dostęp do pierwszych rund finansowania takich podmiotów – realnie ocenia Maciej Żak.

Historia Beyond Meat Inc była podobna (choć na mniejszą skalę), do inwestycji grupy Dirlango w Wish. Założona w 2009 roku jako producent białkowych substytutów mięsa, Beyond Meat wykorzystała zmieniające się trendy żywieniowe w USA i rosnące zainteresowanie konsumentów alternatywnymi produktami bazującymi na roślinach. Popularność wśród wegan oraz wegetarian sprawiła, że w ciągu zaledwie kilku lat firma ta wyrosła na partnera i dostawcę takich gigantów sieci restauracyjnych jak TGI Friday's i Del Taco, które dostosowują swoją ofertę do zmieniających się gustów konsumentów.

Aktualnie środki na dokonywanie inwestycji w spółki technologiczne niedostępne jeszcze na rynkach giełdowych, holding Dirlango pozyskał od założycieli oraz od niewielkiej, aczkolwiek wciąż rosnącej grupy inwestorów indywidualnych. W planach jest pozyskanie do 150 mln zł.

- Mamy świadomość, że w Polsce jest wiele zamożnych osób, które po sprzedaży firm chcą inwestować w spółki technologiczne. Ale to nie zawsze wychodzi, gdyż niezbędna jest odpowiednia wiedza, zaplecze analityczne i dostęp do rynków. My to chcemy zaoferować – mówi Łukasz Wejchert.