Jak poinformowała dziś Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, przed dwoma dniami policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i z wydziału dochodzeniowo śledczego zatrzymali 11 osób - kierowców cystern do przewożenia mleka, pracowników spółdzielni mleczarskiej oraz samych rolników dostarczających mleko. Zatrzymani są podejrzani o oszustwa - rozrabianie mleka z wodą. Prokuratura potwierdziła doniesienia medialne, które wskazywały na spółdzielnię w Gostyniu. 

Czytaj także:  Biedronka wycofa jajka „trójki”. Jest porozumienie z Otwartymi Klatkami 

- To zarówno pracownicy Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń, jak i rolnicy, którzy dostarczali do niej mleko. Wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące działania na szkodę spółki – powiedział prokurator Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Policjanci pracowali nad sprawą od kilku miesięcy. Przy aresztowaniach zabezpieczyli dokumentację księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Przeszukali też szafki pracowników, w których także znaleźli dowody przestępstw. Oględzinom zostało poddane 20 cystern do przewożenia mleka.

Policja zabezpieczyła gotówkę i pojazdy warte ok. 250 tys. zł na poczet przyszłych kar. Nikt z osób podejrzewanych łącznie o wielomilionowe oszustwa na niekorzyść dostawców mleka, nie trafił jednak do aresztu. Podejrzani złożyli „bardzo obszerne wyjaśnienia” i przyznali się do popełnienia przestępstw, za które grozi im nawet 10 lat więzienia. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem poznańskiej prokuratury okręgowej.