Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki, której strony internetowe zostały wpisane do rejestru domen oferujących nielegalne gry hazardowe.

Chodziło o dwie strony internetowe, które trafiły do specjalnego rejestru domen służących oferowaniu gier hazardowych niezgodnie z ustawą o grach hazardowych. Spółka nie zgodziła się z taką oceną urzędników aparatu skarbowego i zażądała wykreślenia wpisów z rejestru. Przekonywała, że poprzez sporne domeny nie oferowano gier hazardowych. Zablokowane domeny są bezpłatnym portalem gier społecznościowych, których głównym założeniem jest zapewnienie darmowej zabawy i stworzenie społeczności użytkowników.

Czytaj także: Hazard: kiosk internetowy okazał się kasynem

Firma podkreślała, że użytkownicy mają możliwość gry jedynie za pomocą wirtualnych żetonów, które nie przedstawiają rzeczywistej wartości. Serwis nie oferuje możliwości realnych wygranych w postaci nagród pieniężnych oraz rzeczowych.

Minister finansów, który zatwierdził wpis i blokadę, pozostał jednak głuchy na te argumenty. W jego ocenie strona internetowa umożliwiała udział w grach hazardowych typu gry na automatach. A urządzający je nie posiada koncesji lub zezwoleń uprawniających do urządzania gier hazardowych w Polsce. Oferowane gry skierowane są m.in. do polskich graczy, strona i regulamin są po polsku. Na stronie właściciel serwisu oferuje platformę gier kasynowych.

I choć domeny nie są wykorzystywane bezpośrednio do urządzania gier hazardowych, to przekierowują graczy na platformę oferującą nielegalny hazard. Żetony zaś, choć wirtualne, są wygraną w grze.

Spółka zaskarżyła wpisy, ale przegrała. Warszawski WSA zgodził się, że przewidziane w serwisie wirtualne żetony są wygraną rzeczową w grach hazardowych. Bo choć właściciel serwisu przewiduje, kiedy przyznawane są żetony bez ponoszenia kosztów, to jednak gdy użytkownik nie ma darmowych, ma możliwość ich zakupu.

Zdaniem sądu mechanizm gry oraz jej regulamin świadczą więc, że żetony są wygraną w grze. Brak wygranych gotówkowych nie przesądza o wykluczeniu z zakresu ustawy o grach hazardowych. To zaś, że oferowane w serwisie gry należą do gier społecznościowych, nie wyklucza, iż są one grami hazardowymi.

Wyrok nie jest prawomocny.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Sygnatura akt: V SA/Wa 1597/19