Amber Gold to spółka, która działała od 2009 roku i obiecywała wysokie zyski - rzędu od 6 do 16,5 proc. - które miały przynosić inwestycje w złoto i kruszce.

13 sierpnia 2012 roku firma ogłosiła likwidację. Tysiące jej klientów straciły pieniądze - łącznie straty szacuje się, że straty spowodowane działalnością Amber Gold wynosiły ok. 850 mln złotych. Twórcy Amber Gold zostali oskarżeni o zdefraudowanie środków, które przeznaczono m.in. na wypłatę wynagrodzeń dla nich w łącznej wysokości ok. 18,8 mln złotych.

Katarzyna P. została skazana w 2019 roku na 12 lat i 6 miesięcy więzienia. Teraz współtwórczyni Amber Gold czeka na proces apelacyjny.

Kobieta wyszła na wolność 23 września 2021 roku. Przebywała w nim od początku 2013 roku. Jedną z przesłanek dla uchylenia aresztu była kwestia opieki nad synem Katarzyny P. Współtwórczyni piramidy finansowej zaszła w ciążę i urodziła dziecko za kratami.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił zażalenie prokuratury na warunkowe zwolnienie z tymczasowego aresztu. Jak podaje RMF FM, sąd nie podzielił argumentacji prokuratury, która nie zgadzała się chociażby z ustaleniami sądu w sprawie kilkuletniego dziecka Katarzyny P. Sąd uznał, że tylko ona się może nim opiekować, więc musi wyjść na wolność.

Wobec Katarzyny P. aktualne pozostają: dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Rozgłośnia zwraca uwagę, że cały czas nie został ustalony termin apelacji ws. Amber Gold.

Czytaj więcej

Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold
Współtwórczyni Amber Gold wyszła z aresztu