W piątek w Siedlcach i Skierniewicach ruszył pilotaż e-recepty. Dlaczego akurat w tych miastach? - na to pytanie odpowiedział w programie #RZECZoPRAWIE Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ)

- Przy wdrażaniu tak dużej zmiany trzeba działać małymi krokami. Chcieliśmy przetestować system w dwóch mniejszych miastach, by na mniejszej populacji zweryfikować, czy wszystkie nasze założenia są prawidłowe. Poza tym akurat podmioty lecznicze z tych dwóch miast (przychodnie przyszpitalne i przychodnie niezwiązane ze szpitalami) były bardzo zainteresowane tym pilotażem - wyjaśnił ekspert.

Dodał, że do udziału w pilotażu zostały zaproszone wszystkie apteki z tych miast. - To ważne, aby pacjent nie musiał szukać apteki, w której mógłby zrealizować e-receptę - powiedział  Marcin Węgrzyniak.

Jak wyjaśnił, pilotaż odbywa się etapami. Teraz sprawdzane są połączenia techniczne między lecznicami a aptekami. Pacjenci będą mogli realizować e-recepty od kwietnia.

- Pilotaż potrwa do września. Następnie będziemy zapraszali kolejne miejscowości, by podpięły się do sytemu. Zgodnie z planami rządu 1 stycznia 2020 r. wszystkie recepty powinny być już e-receptami - poinformował dyrektor CSIOZ.

Jak się to będzie odbywać w praktyce? Już teraz lekarze mają aplikacje gabinetowe, które dają możliwość wystawienia e-recepty, ale obecnie jeszcze trzeba ją wydrukować. Po zmianach nie trzeba będzie tego robić. Zamiast tego, lekarz będzie wysyłał receptę do systemu e-recepta.

- Dla pacjenta najistotniejszą sprawą będzie pozyskanie kodu kreskowego, który jest kluczem dostępowym do wystawionej e-recepty. Kod będzie zapisany w internetowym koncie pacjenta albo pacjent dostanie kod wydrukowany na tzw. wydruku informacyjnym. Kod trzeba będzie okazać w aptece. Po zeskanowaniu go czytnikiem kodów kreskowych aptekarz uzyska dostęp do wszystkich informacji zawartych w recepcie - wyjaśnił Marcin Węgrzyniak.

Internetowe konto pacjenta to aplikacja, za pomocą której pacjenci będą mogli realizować różne interakcje z publiczną służbą zdrowia. Na początek e-receptę.

- Po jej wdrożeniu pacjent będzie miał stały dostęp do wszystkich wystawionych recept, do informacji, jak te recepty zostały zrealizowane, do informacji o dawkowaniu leków na receptę - zachwalał Marcin Węgrzyniak.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Marcin Węgrzyniak w #RZECZoPRAWIE: