W przyszłym roku szkolnym na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów będzie czekało w liceach łącznie 327 227 miejsc. To 45 proc. wszystkich miejsc przygotowanych dla tegorocznych absolwentów.

Łatwiej będzie się dostać do szkół zawodowych: techników i szkół branżowych pierwszego stopnia. W tych pierwszych przygotowano dla absolwentów 290 868 miejsc, w tych drugich – 109 076.

W najbliższej rekrutacji o przyjęcie do szkół średnich będzie się ubiegał podwójny rocznik absolwentów. To w sumie 727 170 uczniów. Samorządowcy już od miesięcy ostrzegają, że będzie problem, by wszystkich pomieścić. Prognozują, że w szkołach średnich powszechna będzie nauka na zmiany, a lekcje mogą odbywać się nawet w soboty.

Już w ubiegłym roku w wielu szkołach zmniejszono liczbę oddziałów, by w 2019 r. móc przyjąć więcej osób.

Dla MEN podwójny rocznik nie jest jednak żadnym problemem. Jak zapewniała podczas konferencji prasowej szefowa resortu Anna Zalewska, w wielu szkołach jest obecnie mniej uczniów niż dostępnych miejsc, bez problemu zmieszczą się więc ci z podwójnego rocznika. Jak szacuje resort, taka sytuacja jest obecnie w ok. 35 proc. szkół średnich.

Ministerstwo Edukacji szacuje także, że w wyniku przekształcenia gimnazjów w szkoły średnie zostanie w nich utworzonych dodatkowo 80 tys. miejsc w klasach pierwszych.

Czytaj też:

MEN: dla absolwentów podstawek i gimnazjów będzie miejsce

Rzecznik praw dziecka miażdży reformę Zalewskiej

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ