– Chcemy, by wszystkie duże inwestycje w sprzęt medyczny, który posłuży do wykonywania badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, musiały przejść przez Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Mam nadzieję, że to ujednolici i unormuje rynek inwestycji – dodał.

Dziś przez IOWISZ muszą przejść inwestycje dokonywane przez placówki publiczne. W przyszłości to samo będzie dotyczyć szpitali czy przychodni prywatnych, które decydują się na zakup np. tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego, za pomocą których chciałyby wykonywać procedury refundowane przez NFZ.

Czytaj także:

Budowa szpitala - kto musi wyrazić zgodę

Jednocześnie minister chce, by przez IOWISZ nie musiały przechodzić mniejsze zakupy.

Podczas spotkania z dziennikarzami zrzeszonymi w Press Club Polska szef resortu zdrowia mówił o potrzebie wymogu określonych kompetencji zarządzających szpitalami:

– Dziś samorząd jako organ założycielski szpitala może wyznaczyć na dyrektora dowolną osobę. Tymczasem zarządzanie tak złożoną jednostką wymaga konkretnych umiejętności i wiedzy. Dobrze by było, gdyby istniał wymóg ich posiadania – mówił minister. Dodał jednak, że wprowadzenie takiego wymogu wymagałoby szerokich konsultacji społecznych.

– Na razie nie mamy planów, by ubierać ten pomysł w ramy prawne – zapewnił.