O stopniowym znoszeniu obostrzeń w organizacji imprez poinformowali w środę na konferencji prasowej  premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z ich słów wynika, że od 15 maja w całym kraju powróci możliwość organizowania wesel i przyjęć komunijnych, ale tylko na zewnątrz, np. w ogródkach restauracyjnych. Obowiązywać będzie także limit uczestników imprezy - do 25 osób.

Imprezy okolicznościowe muszą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. ma być zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Regulacje obowiązują takie same, jak w przypadku gastronomii zewnętrznej.

Uczestnicy przyjęcia prawdopodobnie nie będą musieli nosić maseczek, gdyż od 15 maja możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeśli  wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Goście weselni będą też mogli przenocować w hotelu, pensjonacie lub innym obiekcie oferującym noclegi. Trzeba tylko pamiętać, że będą one działać z ograniczeniem do maks. 50 proc. obłożenia obiektu.

Dopiero od 29 maja restauracje i kawiarnie otworzą swoje sale w budynkach. I też z ograniczeniami, czyli maks. obłożeniu 50 proc. lokalu i w ścisłym reżimie sanitarnym. Jednak oznacza to, że goście weselni czy komunijni będą mogli świętować w restauracji nawet w razie niekorzystnej aury.

Co ważne, od 29 maja zwiększy się też limit uczestników wesel i komunii - do  maks. 50 osób. Nadal na imprezach okolicznościowych obowiązywać  bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Co z maseczkami? Z informacji rządu wynika, że obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych niestety nie znika od 29 maja. Maseczkę na pewno będzie można zdjąć przy samym stoliku, ale czy również np. na parkiecie - tego przedstawiciele rządu nie sprecyzowali. Zapewnili jednak, że Inspekcja Sanitarna wyda w tej sprawie szczegółowe wytyczne.

O uroczystości ślubne czy komunijne w kościołach minister zdrowia był pytany przez dziennikarzy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony. Teraz mamy 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych - odpowiedział minister Niedzielski.

Dodał, że pierwsze komunie planowane na weekend 8-9 maja będą ograniczone wyłącznie do uroczystości kościelnej, bez przyjęcia dla gości.

- W miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym - powiedział  minister zdrowia.