Rząd spełnia swoje obietnice pomocy branży turystycznej.

Od soboty 25 lipca w ZUS ma ruszyć elektroniczna platforma, na której przedsiębiorcy turystyczni będą się mogli zarejestrować w nowym systemie, by móc przyjmować płatności bonem turystycznym za wakacyjne wyjazdy rodzin z dziećmi. Z kolei rodzice będą się rejestrować w systemie już od 31 lipca, by pobrać numer bonu niezbędny do rozliczenia wsparcia w wysokości 500 zł na każde dziecko lub 1000 zł, gdy jest ono niepełnosprawne.

Czytaj także:

Branża turystyczna: Bon turystyczny to słaba kroplówka

Najpierw aktywacja, później rezerwacja

Wszystko więc wskazuje, że rodziny czekające na to wsparcie mogą już planować wakacje od 1 sierpnia. Zanim je rozpoczną, muszą jednak aktywować bon turystyczny w ZUS, którego numer podadzą przy rezerwacji swojego pobytu wypoczynkowego.

– Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy się zalogować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i aktywować bon. Zakład przekaże esemesem lub e-mailem identyfikator, który trzeba okazać podmiotowi turystycznemu. Jeśli ktoś jeszcze nie ma konta na PUE, może je założyć m.in. przy pomocy rządowego profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Pomocą służyć będą także placówki ZUS – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Informacje o bonie będzie można uzyskać na specjalnej infolinii, która zostanie wkrótce uruchomiona. Zapewni pełne wsparcie w sprawie bonu – dodaje prezes ZUS.

Ze wsparcia może skorzystać 2,4 mln rodzin i 6 mln dzieci. Mają na to czas do 31 marca 2022 r. Dofinansowane zostaną tylko wakacje zaplanowane w Polsce, w hotelach, pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych i innych ośrodkach wypoczynkowych oraz np. na obozach harcerskich zarejestrowanych i podanych na internetowej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kroplówka jeszcze trzy miesiące

Aby wesprzeć mikro- i małych przewoźników autokarowych, przewodników turystycznych i górskich, pilotów wycieczek oraz firmy zajmujące się organizacją targów, wystaw i kongresów, rząd zamierza też wydłużyć im o kolejne trzy miesiące zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę postojowego. Z tej możliwości skorzystają także przedsiębiorcy organizujący wydarzenia kulturalne, którzy musieli odwołać koncerty czy festiwale.

Jadwiga Emilewicz - wicepremier, minister rozwoju

Zależy nam na tym, aby pieniądze z bonu turystycznego trafiły jak najszybciej do rodzin planujących jeszcze w tym roku wakacje, a potem popłynęły do przedsiębiorców turystycznych. Dlatego od 25 lipca rusza elektroniczna platforma, na której będą mogli się rejestrować. Od tego dnia podmioty turystyczne zainteresowane przystąpieniem do programu polski bon turystyczny będą mogły – za pośrednictwem PUE ZUS – zarejestrować się na liście. Lista ta będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. A od 31 lipca beneficjenci będą się mogli rejestrować w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie świadczenia. Użytkownicy dostaną bony – w postaci kodu SMS. Pierwsze przelewy do przedsiębiorców turystycznych, którym klienci zapłacili za usługi bonem, nastąpią najpóźniej w ciągu 14 dni. Wielkie uznanie za bardzo sprawne przygotowanie tego systemu należy się Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Na taką formę wsparcia nie mogą jednak liczyć mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący np. gospodarstwa agroturystyczne i małe pensjonaty, do których popłyną teraz pieniądze z bonu turystycznego.