Sztuczne promieniowanie ultrafioletowe UV wydzielane przez lampy szkodzi zdrowiu. Opalanie w solarium należy więc ograniczyć. Tak uważa prezydent RP.

Do Sejmu wpłynął właśnie jego projekt dotyczący ochrony zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu korzystania z tych urządzeń osobom, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia.

W ten sposób prezydent chce zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór skóry wśród dzieci i młodzieży. Ze statystyki wynika bowiem, że nowotwory tuż po chorobach układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. W 1990 r. były powodem prawie 19 proc. zgonów, w 2000 r. – 23 proc., a w 2013 r. – 24 proc. Gdy natomiast chodzi o czerniaka skóry, to liczba zachorowań w ostatnich latach wzrosła prawie dwukrotnie.

Prezydent proponuje również wprowadzenie obowiązku umieszczania w pomieszczeniach solarium informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z niego. Ponadto chce wprowadzić całkowity zakaz promocji i reklamy takich usług.

Jak tłumaczy, najczęstszym powodem korzystania z solarium jest chęć poprawy wyglądu. Wielu osobom opalona skóra kojarzy się z większą atrakcyjnością. Reklamy solariów kreują zaś przekonanie, że opalenizna to zadbane i zdrowe i ciało.

Projekt nie jest nowym pomysłem. Tego typu propozycje pojawiały się już wcześniej. Nigdy jednak nie uchwalono żadnych uregulowań w tym zakresie.

Obecnie w polskim prawie brak ograniczeń w korzystaniu z solariów. Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie są bardzo liberalne. Nie potrzeba jakiegokolwiek zezwolenia, a personel nie musi mieć kwalifikacji. Jedynym aktem prawnym dotyczącym tej problematyki jest rozporządzenie ministra rozwoju z 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego. Reguluje ono, jakie wymagania techniczne powinny spełniać solaria.

W dwóch państwach na świecie obowiązuje całkowity zakaz korzystania z solariów i handlu nimi: w Brazylii i w niektórych regionach Australii. W wielu państwach obowiązuje zakaz opalania się dzieci w solariach, m.in. w Belgii, Austrii, Francji, Kanadzie.