Uroczysta gala odbyła się dziś po raz dziesiąty. "Wręczając tę nagrodę, europejska Polonia chce wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie" - informują organizatorzy, Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS.
Wśród tegorocznych laureatów nagrody Polonicus znaleźli się:
- Prof. Rita Süsmuth - za znaczący wkład w dialog niemiecko-polski w aspekcie integracji europejskiej.
- Róża i Benedykt Frąckiewiczowie - za animację życia organizacji polskich oraz utrzymanie tradycji Chórów Polskich w Niemczech.
- Jerzy Owsiak - za jego wybitne zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Nagrodę Honorową za całokształt działalności otrzymał Donald Tusk.
Wręczenie nagród odbyło się w sobotę wieczorem w historycznej Sali Koronacyjnej w akwizgrańskim ratuszu. Muzyczną oprawę wieczoru zapewnił wspólny występ Chórów Polskiej Misji Katolickiej z Aachen i Benedictus e.V. Wuppertalu.
Uroczystą Galę Polonii poprzedziła debata w ramach Polonicus FORUM na temat europejskiego społeczeństwa obywatelskiego Polonii