Kancelaria głowy państwa ujawniła część wydatków na konsultacje przed zapowiedzianym przez Andrzeja Dudę referendum ogólnokrajowym dotyczącym zmian w konstytucji.

Organizacja lub współorganizacja 36 konferencji regionalnych i eksperckich w ramach kampanii „Wspólnie o konstytucji" kosztowała 100 tys. zł. Na imprezę podsumowującą, która odbyła się 26 kwietnia 2018 r. na Stadionie Narodowym, wydano zaś 180 tys. zł.

Prócz tego – jak podało w poniedziałek radio RMF FM – 330 tys. trafiło na druk ulotek, produkcję i emisję spotów radiowych oraz na ogłoszenia w gazetach. Łącznie wydano zatem 610 tys. zł.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła „Rzeczpospolitej" taką wysokość wydatków. Zapowiada również, że pozostałe dwa miliony złotych, które zamierzano wydać na referendum, zwróci do budżetu państwa.

Ale jak się okazuje, zaprezentowane przez Kancelarię wydatki nie uwzględniają wydatków pracowniczych, czyli kosztów delegacji i noclegów pracowników oraz ekspertów zatrudnionych przez głowę państwa. Są one ujmowane w ogólnym budżecie Kancelarii. Informacji tej nie podano też w odpowiedzi na interpelację posłanki Krystyny Skowrońskiej (PO).

Politycy opozycji od dłuższego czasu domagali się informacji na temat kosztów prezydenckiego referendum. Marek Sowa z Nowoczesnej przypomina, że samo referendum mogło być dużym obciążeniem dla budżetu państwa i kosztować znacznie więcej niż referendum zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie JOW. Referendum z września 2015 r. zawierało trzy pytania i trwało jeden dzień. Kosztowało w sumie 72 mln zł. Opozycja szacuje, że dwudniowe referendum mogłoby kosztować co najmniej dwa razy tyle.

Wniosek Andrzeja Dudy o referendum konsultacyjne w sprawie ewentualnej zmiany konstytucji Senat odrzucił 25 lipca. Za jego przeprowadzeniem było tylko dziesięciu senatorów. Większość senatorów partii rządzącej wstrzymała się od głosu, a wszyscy z PO byli mu przeciwni.

Jedynym ugrupowaniem, które było niezadowolone z odrzuconego przez Senat wniosku referendalnego, był Kukiz'15, mimo że wcześniej Paweł Kukiz o pytaniach prezydenta wypowiedział się jednoznacznie: „Wstępne pytania zaproponowane przez prezydenta ośmieszają ideę referendum i pomysł zmiany konstytucji".

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP przyznał: „W sprawie braku poparcia prezydenckiego wniosku o referendum ws. zmian w konstytucji zdecydował termin, który został uznany za trudny. Sam pomysł, idea prezydenta dotycząca referendum jest słuszna i będziemy do tej sprawy wracać". Nie dodał jednak, kiedy PiS miałoby podjąć się zmiany ustawy zasadniczej.

Przedstawiciele prezydenta są zadowoleni, że pomysł głowy państwa sprowokował ogólnonarodową debatę na temat stanu konstytucji, ale nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości Andrzej Duda będzie chciał ponownie zainicjować debatę dotyczącą jej zmiany. Tej zaś – jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej", który publikowaliśmy kilka dni temu – Polacy oczekują. Choć 49 proc. respondentów nie chce na razie zmian w konstytucji, to aż 52 proc. badanych twierdzi, że prezydent powinien dalej prowadzić debatę na jej temat i budować wokół idei szersze poparcie.