Joński podkreślił, że Inicjatywa Polska (jej liderką jest Barbara Nowacka) przez trzy lata walczyła o prawa kobiet. - I ta presja sprawiła, że PiS się wycofał. A teraz bierzemy się za drugą istotną sprawę - dodał w kontekście ustawy dotyczącej rozdziału Kościoła od państwa.

Radny sejmiku województwa łódzkiego przypomniał, że likwidacja Funduszu Kościelnego dałaby rocznie 150 mln zł oszczędności budżetowych, a likwidacja finansowania religii w szkołach - aż 1,4 mld zł oszczędności.

Inicjatywa Polska ma zamiar zbierać podpisy pod projektem, aby przedstawić go w Sejmie jako inicjatywę obywatelską. Zdaniem polityka społeczeństwo dojrzewa do zmian w relacjach państwo-Kościół. Przykładem tego - jak mówił - jest fakt, że w Łodzi odsetek uczniów uczęszczających na religię zmniejszył się w ostatnich latach o 35 proc.

Joński był też pytany o perspektywę przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Jego zdaniem "opozycja od momentu kiedy Jarosław Kaczyński rządzi, powinna być w każdej chwili gotowa na wybory, bo PiS jest nieobliczalny".

Zdaniem radnego przyspieszenie wyborów przez PiS byłoby sensowne o tyle, że obecnie mamy "ostatnie tygodnie kiedy PiS ma takie poparcie, jakie ma". W 2019 roku, według Jońskiego, gdy dojdzie do podwyżek opłat za wywóz śmieci, gaz, energię elektryczną, czynsze - wówczas wzrastać będzie niezadowolenie społeczne. - Drożyzna spowoduje, że PiS już nie będzie tak popularny - ocenił Joński.

Według Jońskiego w 2019 roku istotnymi tematami będą właśnie podwyżki, które "dotykają każdego z nas" oraz "temat Kościoła, bo to naprawdę dzisiaj dzieli Polaków". - Nie ma zgody by Kościół otrzymywał tak dużo - podkreślił Joński.

Pytany o to, jak opozycja powinna się przygotowywać do wyborów, Joński stwierdził, że "celem powinien być jeden duży blok". - Nie jest celem jednoczenie lewicy, celem jest zatrzymanie PiS-u - dodał podkreślając, że Inicjatywa Polska chce "budować lewe skrzydło w ramach większego bloku".