- Wyborcy oczekują od nas wystawienia najlepszego kandydata na prezydenta - powiedział na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Winnicki ocenił, że prawybory będą największą w ciągu ostatnich lat debatą i przedstawieniem "możliwych opcji na ideowej prawicy". - Tego oczekiwali od nas Polacy i dzisiaj to realizujemy - zaznaczył poseł. Jak dodał, dziewięcioro kandydatów Konfederacji będzie rywalizować o nominację na zjazdach w grudniu i styczniu.

W prawyborach Konfederacji udział wezmą obecni posłowie ugrupowania: Konrad Berkowicz (wiceprezes partii KORWiN, członek Rady Liderów Konfederacji), Krzysztof Bosak (wiceprezes Ruchu Narodowego, członek Rady Liderów Konfederacji), Grzegorz Braun (prezes partii Korona, kandydat w wyborach prezydenckich w 2015 r., członek Rady Liderów Konfederacji), Artur Dziambor (wiceprezes partii KORWiN) oraz Janusz Korwin-Mikke (prezes partii KORWiN, kandydat w wyborach na prezydenta w latach 2000, 2005, 2010 i 2015 r., członek Rady Liderów Konfederacji).

W prawyborach wystartują także Paweł Skutecki (poseł na Sejm VIII kadencji, lider ruchów prorodzinnych), Krzysztof Tołwiński (poseł na Sejm VI kadencji, wiceminister skarbu w 2007 r., samorządowiec, rolnik), Jacek Wilk (poseł na Sejm VIII kadencji, kandydat na prezydenta w 2015 r., członek prezydium partii KORWiN, adwokat, ekonomista) oraz Magdalena Ziętek-Wielomska (prawnik, filozof, publicystka, autorka książek naukowych).

- To kandydaci, którzy odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie ze strony Konfederacji do udziału w prawyborach - powiedział Witold Tumanowicz, przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej. - Mamy grono doświadczonych oraz energicznych liderów. Będzie z czego wybierać - ocenił. Podkreślił, że prawybory w Konfederacji, jako pierwsze, będą otwarte. - Nie tylko działacze naszych partii będą mogli głosować. Każdy sympatyk będzie mógł się zarejestrować - mówił Tumanowicz.

Prawybory w Konfederacji zostaną przeprowadzone w systemie elektorskim z podziałem na województwa. Jeden elektor przypada na 4000 głosów oddanych na KW Konfederacja Wolność i Niepodległość w niedawnych wyborach do Sejmu. Elektorów ma być 305: najwięcej (44) z woj. mazowieckiego, najmniej (6) - z opolskiego. Liczba elektorów z danego województwa jest proporcjonalna do liczby głosów oddanych na Konfederację w danym regionie (metoda największych reszt). Elektorów reprezentujących Polaków mieszkających za granicą mają wskazać kandydaci startujący w prawyborach; ich wybór musi zatwierdzić Rada Liderów Konfederacji.

W ramach prawyborów Konfederacja zorganizuje zjazdy prawyborcze we wszystkich województwach. Partia zastrzegła, że możliwe jest przeprowadzenie jednego zjazdu dla więcej niż jednego województwa. Pierwsze zjazdy prawyborcze mają odbyć się 7 grudnia w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, ostatnie - 12 stycznia w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem.

18 stycznia ma odbyć się zjazd elektorów, na którym w głosowaniu jawnym wybrany zostanie kandydat Konfederacji na prezydenta. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.

By oddać głos w prawyborach, należy po 1 listopada, nie później niż na trzy dni przed zjazdem prawyborczym, wpłacić co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz zarejestrować się za pośrednictwem formularza internetowego. W prawyborach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Głosować należy osobiście na zjeździe wyborczym.