Informację przekazał na Twitterze Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. „Postanowieniem Rzecznika Dyscyplinarnego PiS z dn.17.11.2020r. umorzono postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia Statutu PiS” - napisał, dodając, że w związku z tym wygasa decyzja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego sprzed dwóch miesięcy o zawieszeniu w prawach członka 13 polityków.

Odwieszeni zostali posłowie: Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Teresa Hałas, Henryk Kowalczyk, Jerzy Małecki, Kazimierz Moskal, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróbel i Sławomir Zawiślak. 

Nadal zawieszeni w prawach członka PiS pozostają dwaj posłowie - były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który ma stać na czele buntu w partii, spowodowanego procedowaniem tzw. „Piątki dla zwierząt”, oraz Lech Kołakowski, który we wtorek poinformował o opuszczeniu szeregów Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński na początku września zapowiedział projekt ustawy o ochronie zwierząt. - To ustawa, którą z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie, jestem o tym głęboko przekonany - mówił. Projekt zakładał m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz zakaz uboju rytualnego na eksport. Przeciwko zmianom protestowały m.in. Konfederacja, PSL oraz środowiska rolnicze. Za niepoparcie ustawy w Sejmie decyzją Kaczyńskiego zawieszonych w prawach członków PiS zostało piętnastu posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Przeciwnikiem ustawy był m.in. Ardanowski, którego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego na stanowisku szefa resortu rolnictwa zastąpił Grzegorz Puda, zwolennik nowelizacji. Sprawa „piątki dla zwierząt” była jednym z głównych powodów jesiennego kryzysu koalicyjnego w Zjednoczonej Prawicy. Pod koniec października wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie będzie dalej procedowany. Ma powstać nowy projekt poselski.