Start kolejnej fazy Narodowego Programu Szczepień to z jednej strony komunikaty rządu z przesłaniem dotyczącym ograniczonej dostępności szczepionek w I kwartale tego roku, a z drugiej – kontra opozycji. Koalicja Obywatelska zorganizowała serię konferencji prasowych w całym kraju.

Jednocześnie ruszyło szczepienie masowe. Na początek seniorów. W samej tylko Warszawie przygotowano 260 punktów szczepień. – Pocieszający jest fakt, że w Szpitalu Południowym, w którym wkrótce zacznie działać tymczasowy szpital „covidowy", możemy szczepić ponad rządowy limit. Dlatego w tym punkcie zamierzamy zaszczepić ok. 1,6–1,8 tys. seniorów 80+ do końca tygodnia – powiedziała wiceprezydent Renata Kaznowska, odnosząc się do limitu 30 dawek na punkt w ciągu tygodnia.

Rząd miał przygotowany na poniedziałek rano własny komunikat polityczny skierowany do opozycji. – Chcieliśmy razem z Adamem Niedzielskim i z całym rządem zaapelować do wszystkich polityków w Polsce, żeby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki – stwierdził na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. I zaprosił wszystkich przedstawicieli sejmowych klubów parlamentarnych i sił politycznych na rozmowę o godz. 9 we wtorek.

Politycy różnych sił opozycyjnych, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że zaproszenie ministra Dworczyka to dla nich rodzaj politycznej i komunikacyjnej zasadzki. – Będziemy i przedstawimy nasze merytoryczne stanowiska. Nawet jeśli wszyscy czujemy, że rząd chce się w ten sposób podzielić odpowiedzialnością za kłopoty programu szczepień – przekonuje nasz rozmówca, jeden z liczących się polityków opozycji. Każda partia szykuje swoje strategie. Koalicję Polską-PSL będzie na spotkaniu reprezentować lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceprzewodniczący partii Dariusz Klimczak. PSL zapowiada pytania o stan gospodarki i postuluje, by doszło do jej jak najszybszego jej odmrożenia.

Swoje delegacje wyślą też Konfederacja, Koalicja Obywatelska i Lewica. Szef Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zasugerował nawet, że spotkanie z przedstawicielami rządu powinno być transmitowane. Inni ważni politycy sejmowej opozycji mówią o tym, że przedstawią własne propozycje. – Jest jeszcze czas, by ten system działał sprawnie. Powinien opierać się na przychodniach i lekarzach rodzinnych – powiedział w Sejmie Cezary Tomczyk.

Chęć udziału w spotkaniu wyraził też Szymon Hołownia, lider Polski 2050, i jego eksperci w sprawie ochrony zdrowia, ale – jak napisał na Twitterze – „odmówiono mu" udziału. Polska 2050 nie ma jednak (jeszcze) swojego koła parlamentarnego w Sejmie, chociaż jednocześnie w ostatnich sondażach notuje dwucyfrowe wyniki.

Opozycja, przygotowując pole rozmów, stawia przed spotkaniem fundamentalne pytania dotyczące strategii szczepień. – Wiedząc o ograniczonej liczbie szczepionek na I kwartał, rząd bardzo szeroko określił grupę 0 i podgrupę 1a do szczepień w I kwartale – mówi nam Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. – Poza tym rząd wiedział, że kieruje rejestrację do najstarszych grup Polaków. I naiwnie chyba wierzył, że będą oni korzystać z infolinii oraz profili zaufanych i nie pójdą do swojego POZ – dodaje Lubnauer.