Tzw. artykuł impeachmentu trafił do Senatu, który - zgodnie z konstytucją - w takiej sytuacji przeprowadzi proces byłego już prezydenta (procedurę impeachmentu wdrożono, gdy Trump był jeszcze głową amerykańskiego państwa). Trump jest pierwszym w historii USA prezydentem wobec którego procedurę impeachmentu wszczęto dwukrotnie.

"Donald John Trump (...) podżegał do przemocy przeciwko rządowi USA" - głosi akt oskarżenia odczytany przez kongresmana Jamiego Raskina, jednego z oskarżycieli Trumpa, w Senacie.

Za oskarżeniem Trumpa głosowało w Izbie Reprezentantów 10 kongresmanów Partii Republikańskiej.

Aby doprowadzić do skazania Trumpa - co zamknęłoby mu drogę do ubiegania się o prezydencką nominację w 2024 roku - Partia Demokratyczna potrzebowałaby poparcia 17 senatorów Partii Republikańskiej.

Prezydent Joe Biden miał przyznać w poniedziałek, że nie wierzy iż w Senacie znajdzie się większość zdolna doprowadzić do skazania byłego prezydenta.

Proces Trumpa w Senacie rozpocznie się 9 lutego.

Sondaż Reuters/Ipsos opublikowany w piątek wykazał, że 51 proc. Amerykanów uważa, iż Senat powinien skazać Trumpa.

6 stycznia, w czasie, gdy Kongres zatwierdzał wybór Joe Bidena na prezydenta USA, na Kapitol wdarła się grupa zwolenników ustępującego prezydenta. W czasie zamieszek zginęło pięć osób.

Wcześniej Donald Trump wielokrotnie wypowiadał się publicznie na temat tego, że wybory zostały sfałszowane, a zwycięstwo zostało mu "ukradzione".

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ