To już koniec konwencji Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zapraszamy na podstronę rp.pl dotyczącą wyborów prezydenckich oraz zachęcamy do czytania naszych analiz i komentarzy. 

15:44

- Moi drodzy, tego nie było w scenariuszu. Nie wyobrażam sobie jednak, aby tej pieśni nie było. Proszę, odśpiewajmy razem "Rotę" - zakończył Władysław Kosiniak- Kamysz.

15:38

Kandydat PSL podziękował Unii Europejskich Demokratów, Pawłowi Kukizowi, konserwatystom Marka Biernackiego, stowarzyszeniom oraz samorządowcom, którzy go poparli. - Nie sądziłem, że stanę przed wami jako kandydat na prezydenta. Dziękuję, że dzięki wam mogę tu być. Dziękuję za zaufanie. Przyrzekam, że dochowam wierności Konstytucji, będę dbać o każdego obywatela, będę strzegł niepodległości i suwerennośći państwa, a dobro i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem! Tak mi dopomóż Bóg! - zakończył swoje wystąpienie kandydat na prezydenta.

15:31

Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował polskim żołnierzom i zapewnił, że jako zwierzchnik sił zbrojnych będzie dbał o ich bezpieczeństwo. - Będę prowadził politykę zbrojeniową, nadzoru nad armią, w sposób, który umożliwi modernizację armii. - Trzeba zmodernizować polską armię i ją odpolitycznić. Nie pozwolę, aby podczas mojej prezydentury jakikolwiek oficer lub żołnierz trzymał parasol nad rzecznikiem ministra obrony - zapewnił.

15:27

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Jak podkreślił kandydat PSL, „współpraca z różnymi środowiskami jest potrzebna dla wypracowania strategii w polityce zagranicznej”. - Nie możemy być czarną owcą w oślej ławce. Musimy być w centrum UE. Doprowadzę do powołania grupy „Północ-Południe": Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Polski. Będzie przy głównym stole, zajmie miejsce Wielkiej Brytanii - zaznaczył polityk. 

15:22

- Wszystkich będę traktował równo. Będę tak samo traktował wszystkich obywateli, niezależnie jakie mieli i mają poglądy, na kogo głosowali i niezależnie, na kogo zagłosują. Jak będą przynosić mądre ustawy, będę podpisywał. Jak będą przynosić głupie, jak ustawa kagańcowa, czy 2 mld na TVP, nie podpiszę. Równość musi być zaznaczona. jest fundamentem filozofii sprawowania władzy, bycia prezydentem. Prezydent musi być ponad codziennym sporem politycznym. Do swojej kancelarii powołam przedstawicieli wszystkich partii. Będzie ona miejscem dialogu. Wszyscy będą współodpowiedzialni za Polskę. To jest dialog i do tego się zobowiązuję - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - To, co dobre w dorobku moich poprzedników, zachowam. To, co prowadzi do zacietrzewienia i do niszczenia, zostanie stanowczo odrzucone - dodał. 

15:20

Jak podkreślił kandydat PSL, IV RP i jej filozofia poniosła głęboką klęskę w sprawach niezawisłości i uczciwości. - Upartyjniła wszystko. Rzeczpospolita nadziei jest odpowiedzią - powiedział. 

15:19

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza „nie zakończymy tej wojny, jeżeli nie będzie dnia referendalnego, jeżeli nie będzie zmiany ordynacji wyborczej, jeżeli nie będzie prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości z sędziami pokoju, z Prokuratorem Generalnym wybieranym w wyborach powszechnych”. - Uważam, że jest możliwa Polska solidarna i ona może być w pełni demokratyczna. Chcę Rzeczpospolitej nadziei - zaznaczył. 

 

15:16

15:14

- Nie ma Rzeczypospolitej pisowskiej. Nie ma platformerskiej. Jest tylko Rzeczpospolita Polska - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Trzeba w Polsce zatrzymać ciężką chorobę nienawiści. Polskę trzeba precyzyjnie zszyć nicią chirurgiczną. Ja chcę być gospodarzem naszej ojczyzny, Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej - dodał. Polskę trzeba skleić. Trzeba zadbać o to, by ustrój, w którym żyjemy, był dla obywatela. By obywatel mógł kontrolować i sprawować nadzór nad politykami, nad wymiarem sprawiedliwości. Z takimi postulatami - więcej obywatela, mniej partyjniactwa - szedł do wyborów Paweł Kukiz. Przyjmuję jego pakiet - dodał. 

15:11

- Chcę odnowić Radę Dialogu Społecznego, bo jest dziś dialogiem z jednym związkiem zawodowym. Chcę powołać przy pałacu Radę Dialogu Obywatelskiego - powiedział. Kandydat PSL na prezydenta wspominał także Jacka Kuronia. Jak zaznaczył, "jest on patronem, który zawsze powinien czuwać nad polityką społeczną”.  - Dzisiaj jest coś takiego jak Polska Fundacja Narodowa. Miała dbać o dobre imię Polski na świecie. Ja uważam, że o to powinna dbać dobra dyplomacja. Trzeba dać te instrumenty polskim ambasadom, a Polską Fundację Narodową zamienić na Polską Fundację Zdrowia - dodał.

15:08

- Kwota wolna od podatku powinna wynosić 8 tys. zł minimum - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

15:06

W swoim przemówieniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił także uwagę na kwestie środowiska naturalnego. - Celem mojej prezydentury jest to, aby Polskę, środowisko naturalne, przekazać w lepszym stanie niż zastaliśmy dla mojej córki Zosi, dla pokoleń naszych dzieci i wnuków.50 proc. energii do roku 2030 powinno pochodzić z energii odnawialnej - powiedział. - Musimy przejść na zieloną stronę mocy. To jest energia i czysta, bezpieczna, i gwarantująca bezpieczeństwo dla Polski i Polaków - dodał. - Prawdziwy polityk myśli nie o następnych wyborach, ale o następnych pokoleniach - zaznaczył. 

15:02

Kandydat PSL odniósł się także do tematu edukacji w Polsce.  - Trzeba przywrócić etos zawodu nauczyciela, bo nie tylko wynagrodzenie jest niskie, ale brakuje szacunku za wychowanie i uczenie naszych dzieci. Ten szacunek trzeba przywrócić - podkreślił. - Ostatnio w sprawie szkoły wypowiadała się także moja konkurentka z Platformy Obywatelskiej. Skupiła na tym, czy trzeba wyprowadzać lekcje religii ze szkoły. Jeśli jesteśmy przy Kościele, to dużo ważniejsze od wyprowadzenia religii ze szkoły jest wyprowadzenie polityki z Kościoła - dodał. - Będę szanował wszystkie wyznania i swobodę wyznań religijnych. Jak mówi papież Franciszek, państwa muszą pozostać świeckie, bo te religijne źle kończą - zaznaczył i dodał,  że wiara jest dla niego bardzo istotna. Obiecał także, że „w sprawach polityki nie będzie słuchał żadnego biskupa”. 

14:58

Kosiniak-Kamysz zapowiedział powstanie Prezydenckiego Funduszu Stypendialnego. Ma on zachęcić młodych do studiowania na kierunkach, w których brakuje specjalistów. - Pod warunkiem, że 10 lat po studiach zostanie w Polsce i będzie płacił tu podatki - powiedział. - Młodzi będą mogli na nas liczyć. Tylko jest jedna prośba: młodzi nie mogą być obojętni. Nie zostańcie w domach, bo ktoś inny za was zdecyduje - zaznaczył. ?

14:56

14:55

Kolejnym skrytykowanym przez kandydata PSL programem jest "Mieszkanie plus”. - Nie wypalił. Mam inny pomysł. Program mieszkaniowy "Własny kąt”. 50 tys. zł wsparcia do kredytu - powiedział. - A czemu 50 tys., a nie jakiś procent? W małych miejscowościach to znaczy więcej niż w Warszawie. Zachęci to do pozostawania w swoich małych ojczyznach - dodał.

14:54

Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz, „rolą prezydenta  jest składanie propozycji ustaw i proponowanie rozwiązań”. - Będę prezydentem aktywnym. - Ja z siebie Adriana zrobić nie pozwolę - stwierdził. 

14:52

Kandydat PSL zwrócił uwagę, że „ceny rosną z tygodnia na tydzień”. - Inflacja jest dwa razy wyższa niż w innych krajach europejskich. Dziś trzeba innego rodzaju wsparcia - powiedział Kosiniak-Kamysz. Podkreślił także, że są emeryci, którzy żyją w złych warunkach. - Oni nie skorzystają z Centralnego Portu Lotniczego. Najpierw wybudujmy tym ludziom windę, a później popadajmy w megalomanię. Uważam, że pilniejsze jest to, by senior mógł pójść na spacer, mógł iść do lekarza i znaleźć tam pomoc, niż budowanie za miliardy projektów, które spełniają ambicję grupy trzymającej władzę - zaznaczył. 

14:50

Polityk zapowiedział, że wprowadzi ustawę "emerytura i renta bez podatku". - To jest moje solenne zobowiązanie - zaznaczył. 

14:48

Kosiniak Kamysz skrytykował projekt 13. emerytury i zwrócił się do starszych osób. - Jest przyznawana zależnie od "widzi mi się" rządzących. To nie jest rozwiązanie systemowe - ocenił. - To z waszych podatków pochodzi ten dodatek emerytalny! To 1/4 odprowadzanych przez emeryta podatków w ciągu roku. Sami sobie to sfinansowaliście. Emerytura bez podatku to rozwiązanie stałe, systemowe. Udało się to wprowadzić na Węgrzech - podkreślił.

14:46

- Jest potrzeba wdrożenia europejskiego projektu na rzecz walki z chorobami onkologicznymi - powiedział. - Na co chcecie, byśmy wydawali pieniądze? Na telewizyjną propagandę rządową czy na onkologię? Gdybym ja był dziś prezydentem, natychmiast bym zawetował - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

14:45

Kandydat PSL zapewnił, że jako prezydent „przeprowadzi Polskę przez reformę ochrony zdrowia”. - Musimy zwiększyć nakłady, uprościć dojście do specjalizacji - podkreślił. Trzeba usprawnić dostępność do specjalistycznych badań. Jest zła organizacja - stwierdza.

14:43

Kosiniak-Kamysz zwrócił także uwagę na kryzys związany z nowym koronawirusem. -Mówię to w momencie, gdy Europę i świat zalewa nowy wirus. Ja chciałbym zadeklarować, że jako roztropny polityk opozycji będę współpracował z rządzącymi, by zabezpieczyć Polaków przed tym nowym zagrożeniem. Ale moim obowiązkiem jest też wskazywanie błędów i to nie jest polityczne wykorzystywanie koronawirusa, tylko odpowiedzialność za Polskę. Od tego jest opozycja, by wskazywać, jeśli coś nie idzie - stwierdził. - Musimy rozsądnie wydawać pieniądze na służbę zdrowia. Zamknięto 357 oddziałów szpitalnych, brakuje 50 tys. lekarzy. Jak zadbali o bezpieczeństwo zdrowotne? Nie było to dla nich priorytetem - ocenił. - Cztery oddziały zakaźne zlikwidowane, zmniejszyła się liczba lekarzy specjalistów od chorób zakaźnych o 200. Obudzili się rządzący dopiero gdy my zrobiliśmy konferencję, że w aptekach powinny pojawić się ulotki - zaznaczył. 

14:41

Jak ocenił kandydat PSL, „Rzeczpospolita wymaga naprawy”. Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska. W Polsce nie ma dziś ważniejszej sprawy niż zdrowie Polaków - zaznaczył. 

14: 39

- Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Ale wyraża się ona nie tylko przez wspaniałe rzeczy jak wywieszenie flagi, odśpiewanie hymnu. Wyraża się też w codziennej pracy, w dbaniu o rozwój Polski. Miarą patriotyzmu jest silna obecność w Unii Europejskiej. Chcę być prezydentem wszystkich Polaków - zadeklarował Kosiniak-Kamysz. - Żeby tu dotrzeć niektórzy z was musieli przebyć długą drogę. Ale żeby tu dojść, ja też musiałem przebyć swoją drogę. Ta droga polityczna, społeczna, która mnie doprowadziła do tego miejsca, jest możliwa dzięki wam, rodakom, którzy dają mi codziennie nadzieję na lepszą Polskę. Nadzieję, która zwycięży - dodał i zaznaczył, że jego program wyborczy został napisany na podstawie setek spotkań z wyborcami.

14:37

- Rzeszów to miasto, które rozwija się w nieprawdopodobnym tempie - ocenił Kosiniak-Kamysz. - Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wielkie miasto pozostaje dalej sympatyczne. Chciałbym, by tak było w Polsce - powiedział. 

14:35

Jak podkreślił kandydat PSL na prezydenta, „będzie zabiegał o każdy głos, ale głos jego żony Pauliny, jest dla niego głosem najważniejszym”. - Kiedy Zosia to kiedyś zobaczy, będzie dumna z mamy. To się liczy najbardziej, abyśmy w drodze byli ze sobą. Nie zawsze starcza czasu. Dlatego nie marnujmy tego czasu dla naszych rodzin, rodziców, najbliższych. Nie marnujmy tego czasu dla Polski - powiedział.

14:33

- Przed wami mój mąż, mój prezydent. Chodź, tygrysie, scena jest twoja - zakończyła żona kandydata PSL. Na scenie Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:30

Paulina Kosiniak-Kamysz zwróciła także uwagę na problemy związane ze środowiskiem. - Nie możemy chorych dzieci i rodziców zostawić samych sobie. Nasza Zosia niedługo kończy roczek. Już dziś boję się, że pojawią się u niej objawy, które będą efektem smogu. Powołamy przy pierwszej damie agendę antysmogową, zaproszę do współpracy ekspertów - zadeklarowała. - Plastik jest wszędzie. To patologia naszych czasów. Chciałabym, żeby Kancelaria Prezydenta była wolna od plastiku. Mam nadzieję, że później przyjdzie czas na inne urzędy, szkoły i przedszkola - zaznaczyła. - Będę pilnować, by Władek miał czas dla młodych. Ja też będę zawsze dostępna. Deklaruję, że zorganizujemy szereg cyklicznych spotkań, na których będziemy rozmawiać o problemach ludzi młodych - powiedziała. 

14:28

„Żona Władysława Kosiniaka-Kamysza absolutnie bez tremy w pierwszym chyba takim przeómwieniu w życiu. "Nie ma dwóch Władków. Nie udaje. Nie zmienia się w zależności od dnia" - pisze na Twitterze Michał Kolanko. 

14:27 

- Wierzę, że pierwsza dama, kiedy tylko zechce, może zrobić bardzo dużo. Razem z moimi ekspertami przygotujemy narodowy program zdrowia, który przywróci zdrowy uśmiech dzieciom w Polsce - zapowiedziała i podkreśliła, że jako dentystka wie, jakim problemem jest próchnica wśród dzieci. - Codziennie słyszymy o zbiórkach dla dzieci ciężko chorych. W moich rodzinnych stronach poznałam historię Marysi, jest niewiele starsza od naszej Zosi. Życie dziewczynki może uratować kosztowna terapia USA. Nie może być tak, że życie dziecka zależy od zasobności rodziców.

14:24

Paulina Kosiniak-Kamysz powiedziała, że jej mąż "jak mówi, że kocha, to kocha. Jak mówi, że coś zrobi, to dotrzyma słowa". Zapewnia także, że mąż zawsze może liczyć na jej wsparcie. Jak zaznaczyła, „wsparcie silnej kobiety”. - Zawsze będę mówić prawdę, kłamstwa nigdy ode mnie nie usłyszysz. Nie będę żoną, która milczy, chowa się za murami prezydenckiego pałacu i statystuje swojemu mężowi. Będę przypominać o kobietach, niepełnosprawnych i słabszych - powiedziała. 

14:20

- Zrozumiałam, że musimy się nim z wami podzielić. Dlatego również ode mnie usłyszał: "Władek, musisz”. Jaki jest Władek? Dokładnie taki, jakim go znacie. Nie ma dwóch Władków - innego w domu i innego w Sejmie. Zawsze jest taki sam - prawdziwy, autentyczny i normalny. Fantastyczny ojciec, cudowny mąż, mój prawdziwy przyjaciel. Ale potrafi też być stanowczy i powiedzieć "nie" gdy dzieje się krzywda. Potrafi powiedzieć "dość", gdy prawdę chce się zastąpić kłamstwem. Potrafi powiedzieć "stop", gdy łamane jest prawo i konstytucja - zapewniła żona kandydata PSL. 

14: 18

- To wy, kochani, dajecie mu siłę, wiarę i nadzieję. Wy, Polacy, obdarzacie go olbrzymim zaufaniem, którego nigdy nie zawiedzie - podkreśliła Paulina Kosiniak-Kamysz. - 

14:15

- To była wyczerpująca kampania parlamentarna. Wyczerpująca dla niego i dla nas - dla mnie i Zosi. Widywaliśmy się krótko. Władek przemierzał Polskę, ale jak tylko mógł, zbaczał z drogi. Ale przy kolacji zasypiał, a śniadanie często jadałyśmy same, bo gdzieś już pędził. Wtedy mówiłam: nigdy więcej. Ale wszystko się zmieniło, kiedy tuż przed październikowym głosowaniem poszłam na spotkanie z wyborcami i zrozumiałam, od kogo jeszcze uzależniony jest Władek - powiedziała żona kandydata PSL na prezydenta.

14:15

Przemawia Paulina Kosiniak-Kamysz. Odczytała sms-a od męża z 14 września, w którym Władysław Kosiniak-Kamysz pisze o swojej miłości do córki i żony.

14:09

Bartoszewski wyjaśnił, dlaczego popiera kandydata PSL na prezydenta. - Kosiniak-Kamysz jest mężem stanu, który dokonał rzeczy niezwykłej. Otworzył PSL na różne środowiska. Koalicja Polska jest projektem otwartym na różnych ludzi, którzy chcą normalności - zaznaczył. - Na koniec chciałbym zwrócić się do szerszego elektoratu. Są ludzie, którym wydaje się, że ich kandydatowi należy się, aby był w III turze. W 2015 roku powtórny wybór "należał się" urzędującemu prezydentowi. Wszyscy wiemy, jakie nieszczęście z tego wynikło. Mam dość przegranych wyborów. Nie zmarnujmy tej szansy - dodał. - Nie zaklinajmy 10 maja rzeczywistości! Jedynym kandydatem, który jest w stanie pokonać Andrzeja Dudę, jest Kosiniak-Kamysz. Wyborów nie wygra kandydat, któremu rzekomo najwyższy urząd w państwie się należy, ani ten, który jest niby sympatyczny, tylko ten, który przekona Polaków, że będzie prezydentem nie połowy, ale że będzie reprezentował wszystkich - zaznaczył.

14:05

- Polska potrzebuje prezydenta samodzielnego, konsekwentnego w działaniu i przyzwoitego. Innymi słowy, potrzebuje Władysława Kosiniaka-Kamysza - powiedział Bartoszewski.

14:03

Na scenie Władysław Teofil Bartoszewski. - Prezydent Duda zaczął swoją kadencję od złamania konstytucji - podkreślił. - Nie takiego prezydenta Polska potrzebuje - ocenił. 

14:00

Paweł Kukiz nie bierze osobiście udziału w konwencji. Jak powiedział na nagranym wideo, bierze udział w charytatywnym wydarzeniu poświęconym choremu Franiowi. - Władek, wiem, że to zrozumiesz - powiedział polityk.

13:56

- Władysław Kosiniak-Kamysz to zapora przed grożącym Polsce autorytaryzmem. 10 i 24 maja rozstrzygnie się jakim krajem będzie Polska. Władysław Kosiniak-Kamysz może zatrzymać destrukcję i samowolę. Jest gwarantem tego, ze Polska pozostanie członkiem UE i wyjdzie w końcu z kąta, w który zostaliśmy wepchnięci przez PiS. Jest nadzieją dla Polski - zaznaczył poseł do PE. 

13: 52

- Od prezydenta oczekuje się różnych atutów: samodzielności, determinacji w działaniu, kultury osobistej, umiejętności prowadzenia dialogu, szacunku do drugiego człowieka, choćby miał inne zdanie, niż my. W przeciwieństwie do obecnego prezydenta, Władysław Kosiniak-Kamysz jest samodzielny. To gwarancja prezydentury mądrej i rozważnej, w której na pierwszym miejscu zawsze będzie interes obywatela, a nie matki partii - podkreślił Kalinowski. - Nie został wyjęty z tylnego siedzenia przez kaprys prezesa. Sam wypracował sobie pozycję lidera – dodał.

13: 47

Na scenie były wicepremier i obecny poseł do PE, Jarosław Kalinowski. - Rzeszów jest dla Ludowców wyjątkowy. To tu 125 lat temu zorganizowany został Ruch Ludowy. Jego cele najlepiej określił Wincenty Witos. Po pierwsze: silne niepodległe państwo. po drugie: w pełni wdrażanie w życie zasad demokratycznego państwa prawa. I po trzecie: troska o każdego człowieka - powiedział. - Wracamy do korzeni ze szczególnego powodu. Z powodu osoby, która ma szanse zapisać się w kartach historii i zmienić jej bieg. Wielu liczy, że 10 maja wybory wygra właśnie Władysław Kosiniak-Kamysz - dodał. 

13:43 

Pierwszym punktem konwencji odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

13: 36

Na konwencji, w towarzystwie swojej małżonki, pojawił się Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk wita się z osobami zebranymi w G2A Arenie.

13: 30

W jest Jasionce jest między innymi popularny artysta Jacek Wójcicki, który zaśpiewał fragment utworu "Miejcie nadzieję". To nawiązanie do hasła wyborczego kandydata PSL na prezydenta - "Nadzieja dla Polski". 

13:21

Rozpoczęła się konwencja wyborcza Władysława Kosiniaka-Kamysza. Prowadzą ją szefowa sztabu Magdalena Sobkowiak oraz prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arenie w Jasionce jest ponad 3,5 tys. osób. 

13.10

„Powinniśmy już zaczynać, ale chętni do wzięcia udziału w konwencji #Kosiniak2020 wciąż zapełniają salę, w której już teraz jest ponad 3,5 tyś. osób” - napisał na Twitterze poseł do PE Krzysztof Hetman.

12: 58

W sieci pojawia się coraz więcej tagów #Kosiniak2020

12: 52

Na miejscu konwencji Władysława Kosiniaka-Kamysza jest już między innymi Jarosław Kalinowski. 

12:47

Jak zapewniali sztabowcy, oficjalna inauguracja kampanii prezydenckiej Kosiniaka-Kamysza, zaskoczy nie tylko frekwencją, ale także rozmachem i nowoczesnością. Władysław Kosiniak-Kamysz opublikował na swoim twitterowym koncie zdjęcie, na którym widać, ile osób znajduje się obecnie w Jasionce pod Rzeszowem. „Trochę nas jest” - napisał kandydat na prezydenta.

Jak pisał w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko, konwencja PSL na Podkarpaciu ma pokazać, że ludowcy nie obawiają się rywalizacji z PiS na terenie mocno wspierającym partię rządzącą.

- Nie ukrywamy, że w tych wyborach głównie będziemy ścierać się z Andrzejem Dudą, bo to z nim w II turze ma największe szanse wygrać Władysław Kosiniak-Kamysz. Stąd startujemy z naszą kampanią na Podkarpaciu w bastionie Prawa i Sprawiedliwości. Wybraliśmy Rzeszów także z tego powodu, gdyż jest to miasto, które w ostatnich latach zrobiło ogromny postęp i jest dzisiaj symbolem miasta nowoczesnego, przyciągające nowe technologie i inwestycje, co będziemy także podkreślać podczas naszej konwencji - powiedziała w rozmowie z Onetem szefowa sztabu Magdalena Sobkowiak.

Sztabowcy zapowiadają, że podczas konwencji pojawią się osoby, których wystąpienia będą sporym zaskoczeniem. Na pewno pokaże się żona kandydata. – Chcemy pokazać siłę, że nasz lider ma potężne wsparcie – mówi natomiast informator „Rzeczpospolitej”.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zadeklarował, że na konwencji będzie można zobaczyć kandydata na prezydenta, który przedstawi wizję prezydentury i państwa płynącą nie z promptera, lecz z serca i głowy. Zdaniem Zgorzelskiego, przemówienie Kosiniaka-Kamysza będzie inne od tych wygłaszanych przez pozostałych kandydatów, którzy „muszą posiłkować się wynalazkami technicznymi”.

Polityk PSL w programie #RZECZoPOLITYCE zapowiedział, że sobotnia konwencja ma otworzyć cykl spotkań programowych, planowana jest także konwencja Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15).