W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się liczne spekulacje, że Donald Tusk zamierza ponownie zaangażować się w polską politykę.

Jeden ze scenariuszy mówił o tym, że Tusk miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu po tym, jak wybrana z Warszawy senator zrzekłaby się mandatu. W Senacie Tusk mógłby wówczas np. objąć funkcję marszałka.

Inny scenariusz mówił o powrocie Tuska na stanowisko przewodniczącego PO.

Pojawiły się też spekulacje, że były premier mógłby odegrać rolę osoby, wokół której skupiłaby się opozycja.

Sam Tusk, na początku czerwca, w wywiadzie udzielonym TVN24 mówił m.in. że "nie wyznacza sobie żadnych ograniczeń".

- Ja nie mam potrzeby spełnienia ambicji personalnych, ale mam potrzebę realizacji celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - mówił były premier. - Mam poczucie, że trzeba zainwestować wszystko co można, aby wolność nie była tylko marzeniem, ale by stała się faktem - dodawał. - Jestem w stanie podjąć każdą decyzję, aby pomóc odwrócić ten niebezpieczny dla Polski bieg spraw - podkreślił.

W połowie miesiąca Tusk spotkał się z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Borysem Budką. Politycy mieli rozmawiać o "Polsce i Platformie Obywatelskiej".

Tusk jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Nadal jest członkiem PO.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Tusk powinien ponownie zaangażować się w polską politykę.

Na tak zadane pytanie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało "tak".

44,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie".

26,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54% osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60% respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37% - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.06-16.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.