Zgodnie z przewidywaniami Senat odrzucił kandydaturę Lidii Staroń na rzecznika praw obywatelskich. Przeciwko było 51 osób, w tym senatorowie niezależni – Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. 

Choć Staroń została zgłoszona przez PiS, od głosu w sprawie jej powołania wstrzymały się nawet dwoje senatorów klubu PiS, a jedna senatorka nie wzięła udziału w głosowaniu. Finalnie Staroń zdobyła tylko 45 głosów.

Staroń była piątym kandydatem, który nie uzyskał akceptacji przez Senat. Po głosowaniu brane pod uwagę były dwie opcje: szybkie głosowanie nad kolejną kandydaturą, tym razem po konsultacjach PiS z opozycją lub przyjęcie ustawy, która miałaby regulować sytuację i która wprowadzałaby np. wskazywanie pełniącego obowiązki rzecznika przez np. osobę wskazywaną przez Sejm.

Zgodnie z kwietniową decyzją Trybunału Konstytucyjnego 15 lipca skończy się kadencja prof. Adama Bodnara.

Jak informuje RMF FM, będzie szósta próba powołania rzecznika. Marszałek Sejmu wyznaczyła termin zgłaszania kandydatur na 2 lipca. Pozwoli to na przeprowadzenie głosowania w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 7-8 lipca.