W grę wchodzi porozumienie z SdPl i Unią Lewicy, które do niedawna współtworzyły Europę Plus. Decyzja może zostać sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu po konwencji SLD, która odbędzie się 14 grudnia. Gdyby do tego doszło, byłby to cios dla Twojego Ruchu Janusza Palikota, bo ostatecznie grzebiący Europę Plus.

Szef SdPl Wojciech Filemonowicz zamierza w najbliższych dniach zaapelować do całej lewicy o porzucenie waśni i zawarcie wielkiego porozumienia. – Powinniśmy wykorzystać spadające notowania PO, żeby odbudować poparcie społeczne dla lewicy na cztery nadchodzące wybory – mówi „Rz" Filemonowicz.

Twój Ruch nie jest jednak w tych planach uwzględniany. Po pierwsze, SLD nie uważa tej partii za lewicę, choć to Janusz Palikot przywrócił do debaty publicznej tematy zarzucone przez Sojusz, czyli stosunki państwo–Kościół, związki partnerskie czy przepisy aborcyjne.

Po drugie, niedawni partnerzy z Europy Plus zrazili się do współpracy z Palikotem, uznając, że nie grał z nimi do końca uczciwie, przekształcając partię w Twój Ruch.

Smaczku historii dodaje fakt, że Europa Plus była obliczona na przejęcie elektoratu lewicowego i postawienie SLD przed wyborem – albo się przyłączy do tego porozumienia, albo zniknie ze sceny politycznej. Dziś Sojusz może triumfować, bo ewentualne zniknięcie grozi raczej Twojemu Ruchowi. Bez Europy Plus i patronatu Aleksandra Kwaśniewskiego może nie przekroczyć 5-proc. progu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.

– To było do przewidzenia – mówi prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu w Kielcach. – Europa Plus miała odebrać Sojuszowi inicjatywę na lewicy, ale fundamenty, na których została zbudowana, od początku były kruche.

Według politologa u podstaw Europy Plus legły trzy założenia: że poparcie dla Ruchu Palikota z 2011 r. jest trwałe, że Kwaśniewski ciągle jest ważną postacią po lewej stronie sceny politycznej i że idee są ważniejsze od struktur. – Wszystkie trzy przesłanki okazały się fałszywe – mówi. – Wyborcy Palikota odpłynęli, czar Kwaśniewskiego okazał się niewielki, a struktury SLD ważniejsze od idei głoszonych przez Twój Ruch.

Sytuację Twojego Ruchu komplikuje to, że nie ma on szansy wejść do Partii Europejskich Socjalistów, bo w tej międzynarodówce są już SLD i Unia Pracy, a z każdego kraju mogą być tylko dwie partie. Sojusz zamierza się zaś chwalić europejskimi koneksjami. Na grudniowej konwencji będzie gościł szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schultza.