Duda podkreślił podczas dożynkowych uroczystości, że prace nad ustawą w parlamencie wciąż trwają, a on im się przygląda. Zapewnił, że gdy ustawa do niego trafi, będzie miał na uwadze "kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, kwestie dobrostanu zwierząt - te wszystkie, które są ważne", ale przede wszystkim "byt i jakość życia polskich rolników".

Czytaj także: Co się stanie z norkami po wejściu w życie zakazu hodowli

Duda - "z gniewem", jak powiedział - mówił o "absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słowach, które nie powinny paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt".

Bo, tłumaczył, rolnik, który hoduje zwierzęta, dba o nie, bo  z nich żyje, i kwestią racji jego bytu jest, aby były one dobrze traktowane i żyły w godziwych warunkach.

- Rolnik nie pójdzie na spoczynek, dopóki jego inwentarz nie będzie opatrzony, nakarmiony, zabezpieczony - twierdzi Duda. - To jest fundamentalna sprawa w gospodarstwie.

Nie można jednak zapominać o tym, mówiła głowa państwa, że humanitarne traktowanie zwierząt jest ważne, ale na pierwszym miejscu jest "byt rolnika, jakość jego życia, jego i jego rodziny".

- Obiecuję z tego miejsca polskim rolnikom, spokojnie obserwując prace parlamentarne, proszę o zachowanie spokoju - mówił Duda. Zapewniał, że podejmując decyzję o podpisaniu - lub nie - ustawy, będzie miał na uwadze dobrostan zwierząt i humanitarne ich traktowanie, ale przede wszystkim - byt rolników.