Sondaż: Co o przejściu Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę sądzą Polacy?

Według nieoficjalnych doniesień Jarosław Kaczyński ma przejść w 2025 roku na polityczną emeryturę. W sondażu SW Research spytaliśmy jak ewentualne odejście prezesa PiS na emeryturę oceniliby Polacy.

Publikacja: 27.01.2024 07:29

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP

O tym, że Kaczyński miał podjąć decyzję ws. przejścia na polityczną emeryturę w połowie 2025 roku napisał przed kilkoma dniami Onet. Prezes PiS miał poinformować o tym najbliższych współpracowników prosząc jednocześnie, by o jego decyzji nie informować szeregowych posłów i działaczy oraz opinii publicznej.

Kiedy kończy się kadencja Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?

W połowie 2025 roku kończy się kadencja Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. O tym, że może nie ubiegać się o kolejną kadencję na tym stanowisku, które zajmuje od 2003 roku (wcześniej prezesem PiS był jego brat, późniejszy prezydent, Lech Kaczyński), mówił w czasie kampanii wyborczej w 2023 roku. – Gdyby ktoś mnie zapytałby, jak oceniam osiem lat naszych rządów, to odpowiedziałbym, że na czwórkę. Chociaż za cztery lata to już nie ja będę przemawiał z takich trybun, bo już swoje lata mam. Jestem już jestem ponad 30 lat szefem partii. Niewielu było dłużej, więc wystarczy  – mówił w czasie spotkania z wyborcami w Kazimierzy Wielkiej.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Kaczyński podjął decyzję ws. swojej politycznej przyszłości

Z kolei po wyborze na kolejną kadencję na stanowisku prezesa PiS w 2021 roku Kaczyński mówił, że "po raz ostatni staje na czele Prawa i Sprawiedliwości". 

Z informacji Onetu wynika, że niektórzy politycy PiS namawiają prezesa Kaczyńskiego, by zmienił decyzję w sprawie swojej politycznej emerytury. W tym gronie mają być Adam Bielan, Ryszard Czarnecki i Stanisław Karczewski.

Przemysław Czarnek, wymieniany przez Onet jako jeden z kandydatów na stanowiska prezesa PiS w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w programie „Rzecz o polityce” zaprzeczył, jakoby miał takie ambicje.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek, mówił w TVN24, że nie wierzy, iż prezes Kaczyński przejdzie na polityczną emeryturę.

Oprócz Czarnka wśród kandydatów na przyszłego prezesa PiS wymienia się Beatę Szydło, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Błaszczaka. 

Onet pisze, że Kaczyński nie wskaże swojego faworyta w walce o stanowisko przewodniczącego partii.

Sondaż: 47 proc. badanych uważa, że przejście Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę byłoby dobre dla Polski

Uczestników sondażu SW Research spytaliśmy jak oceniliby odejście prezesa PiS na polityczną emeryturę.

Najwięcej, 47 proc. respondentów, oceniło, że byłoby to „dobre dla Polski”.

8,9 proc. uznało, że byłoby to „niekorzystne dla Polski”.

11,6 proc. badanych jest zdania, że nie byłoby to ani „dobre”, ani „niekorzystne” dla Polski.

23,7 proc. badanych nie wierzy, by Kaczyński odszedł na polityczną emeryturę.

8,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Więcej niż połowa osób (52%) w wieku do 24 lat uważa, że przejście prezesa PiS na polityczną emeryturę z zgodnie nieoficjalnymi doniesieniami byłoby dobre dla Polski. Tak samo wypowiada się co drugi respondent z wykształceniem wyższym. Najczęściej na korzyść Polski wynikającą z politycznej emerytury Jarosława Kaczyńskiego wskazują badani z dochodem powyżej 5000 zł netto (51%). Połowa respondentów z miast o wielkości między 20 a 99 tys. mieszkańców jest zdania, że przejście Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę w przyszłym roku byłoby dobre dla Polski — komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 stycznia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne