Partia Orbana chce bronić suwerenności Węgier przed lewicowymi dziennikarzami

Jesienią zostanie złożony projekt ustawy o ochronie suwerenności, który utrudni życie tym, którzy sprzedają nasz kraj za granicą w zamian za dolary - powiedział przewodniczący grupy parlamentarnej Fideszu Máté Kocsis. Miał namyśli m.in. lewicowych dziennikarzy i "dolarowych polityków".

Publikacja: 21.09.2023 21:47

István Simicskó (z lewej)  i Máté Kocsis podczas konferencji prasowej 21 września 2023

István Simicskó (z lewej) i Máté Kocsis podczas konferencji prasowej 21 września 2023

Foto: Balázs Cseke / Telex

Od dwóch dni w Esztergomiu odbywa się wyjazdowe posiedzenie parlamentarnej grupy rządzącej węgierskiej partii Fidesz-KDNP.

W czwartek ponownie wybrany przewodniczący grupy parlamentarnej Fideszu  Máté Kocsis i przewodniczący grupy parlamentarnej KDNP István Simicskó przedstawili na konferencji prasowej tematy poruszanych podczas spotkania.

Jednym z nich było członkostwo Szwecji w NATO - Węgry obok Turcji są jedynymi państwami, które do tej pory nie przegłosowały szwedzkiego wniosku akcesyjnego o przystąpienie do sojuszu.

Czytaj więcej

Węgierski polityk: Rozmowy z Rosją? Normalne. UE? Prowadzi przeciw nam wojnę

x

Węgry mają za złe Sztokholmowi, że ten nawołuje Komisje Europejską do podjęcia działań w związku z łamaniem praworządności przez rząd Viktora Orbana.

Kocsis stwierdził, że nie rozumie, jak Szwedzi mogą oczekiwać, że „węgierski parlament entuzjastycznie poprze ich członkostwo w NATO”. Dlatego „na spotkaniu frakcji nie mogliśmy podjąć decyzji o przystąpieniu Szwecji” – stwierdził. Widzi „małe szanse”, że węgierski parlament będzie nad nią głosował tej jesieni.

Pytany, dlaczego po prostu zagłosują przeciwko, zamiast opóźniać głosowanie, Kocsis stwierdził: - Odpowiedź jest prosta: popieramy NATO, chcemy wzmocnienia NATO i chcemy, aby Szwedzi byli jego członkami. Jest to jednak sprawa dyplomatyczna i Szwedzi muszą tu przyjechać pierwsi.

Zagrożona suwerenność Węgier

Innym tematem poruszanym na posiedzeniu  było zagrożenie dla suwerenności Węgier. 

Kocsis oświadczył, że zagrożona jest suwerenność " gospodarcza, kulturalna i polityczna".

Czytaj więcej

Orbán upomina Zachód za finansowanie Ukrainy, podczas gdy Ukraińcy umierają

Atakiem na suwerenność polityczną ma być według przewodniczącego grupy parlamentarnej to, że „węgierska lewica jest finansowana pieniędzmi ze wspólnej kieszeni obywateli europejskich”. Odbiorcami tych pieniędzy mają być gazety, platformy internetowe i "pseudoorganizacje pozarządowe", podczas gdy "Bruksela nie daje pieniędzy nauczycielom".

Mówiąc o ataku kulturowym, Kocsis miał na myśli migrantów. Dodał, że Bruksela chce zburzenia węgierskiego płotu granicznego. Innym atakiem kulturowym jest chęć narzucenia Węgrom ideologii gender.

Kocsis nie podał żadnych konkretnych przykładów, ale powiedział, że służby bezpieczeństwa narodowego badają tę sprawę i „prawda wyjdzie na jaw”.

Fidesz składa projekt ustawy

Máté Kocsis zapowiedział, że jesienią zostanie złożony projekt ustawy o ochronie suwerenności, który „utrudni życie tym, którzy sprzedają Węgry za granicą  za dolary”

Polityk zapowiedział, że Fidesz zamierza przeszkodzić „lewicowym dziennikarzom, pseudoorganizacjom pozarządowym i 'dolarowym politykom', którzy według niego „chcą zdobyć władzę polityczną służąc interesom miliarderów amerykańskich Demokratów lub międzynarodowych firm z Brukseli, a następnie zapłaciłyby cenę za to wsparcie, poświęcając interesy gospodarcze Węgier”.

Kocsis dodał, że aby projekt ustawy został uchwalony, konieczna będzie nowelizacja zarówno Ustawy Zasadniczej, jak i Kodeksu karnego.

Od dwóch dni w Esztergomiu odbywa się wyjazdowe posiedzenie parlamentarnej grupy rządzącej węgierskiej partii Fidesz-KDNP.

W czwartek ponownie wybrany przewodniczący grupy parlamentarnej Fideszu  Máté Kocsis i przewodniczący grupy parlamentarnej KDNP István Simicskó przedstawili na konferencji prasowej tematy poruszanych podczas spotkania.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Zaginiony były szef chińskiego MSZ nie żyje. Mógł być torturowany
Polityka
Biden: Nie wiem, czy bym startował w wyborach, gdyby nie Trump. Nie może wygrać
Polityka
"Rywal" Władimira Putina w wyborach chce zawieszenia broni na Ukrainie
Polityka
Ukraiński ekspert o przebiegu wojny: Nie znamy całej sytuacji
Polityka
Rosja uznała, że może wygrać wojnę z Ukrainą
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?