Sondaż. Minister Zbigniew Ziobro powinien przeprosić Agnieszkę Holland

Histeryczne i okrutne słowa Zbigniewa Ziobry wobec Agnieszki Holland to odprysk wielkiego sporu o to, jaka ma być Polska i kto sprawuje w niej rząd dusz.

Aktualizacja: 19.09.2023 06:24 Publikacja: 19.09.2023 03:00

Agnieszka Holland, Zbigniew Ziobro

Agnieszka Holland, Zbigniew Ziobro

Foto: PAP, EPA, Darek Delmanowicz, Piovanotto Marco

Minął termin, jaki pełnomocnicy reżyserki Agnieszki Holland wyznaczyli ministrowi Zbigniewowi Ziobrze na przeprosiny. Polityk porównał ją do propagandystów III Rzeszy i wcale nie zamierza przepraszać.

Za co Agnieszka Holland domaga się przeprosin od Zbigniewa Ziobry?

„W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland” – napisał lider Suwerennej Polski w mediach społecznościowych i załączył link do wywiadu z reżyserką, którego udzieliła w związku z premierą filmu „Zielona Granica”, o okrucieństwie wobec uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro o Agnieszce Holland i „Zielonej granicy”: Nazistowskie Niemcy produkowały takie filmy

Co o takiej o postawie ministra sądzą obywatele? W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i RMF FM ponad połowa – 55,2 proc. respondentów uważa, że minister sprawiedliwości powinien przeprosić za swoje słowa. 28.1 proc jest przeciwnego zdania, a 16,7 proc. – nie wie, jaką opcję wskazać. Co ciekawe, nawet 23 proc. wyborców PiS opowiada się za przeproszeniem Holland, tyle samo nie ma zdania w tej sprawie, a 54 proc. jest przeciwne takiemu gestowi. Wyborcy „opozycji demokratycznej” zdecydowanie opowiadają się za przeprosinami: taką opcję wskazało 71 proc. badanych, a kolejne 10 proc. uważa, że minister „raczej” powinien zdobyć się na taki gest. 13 proc. jest temu przeciwnych, a 5 proc. nie wie, co sądzić.

Wyraźna większość badanych w najnowszym sondażu IBRiS chce, by minister Ziobro przeprosił reżyserkę

Wyraźna większość badanych w najnowszym sondażu IBRiS chce, by minister Ziobro przeprosił reżyserkę filmu „Zielona granica”, Agnieszkę Holland. W mediach społecznościowych przyrównał ją do nazistowskich propagandzistów III Rzeszy.

Rzeczpospolita

Jeszcze inaczej wyglądają proporcje odpowiedzi wśród głosujących na Konfederację. Wśród wyborców tej partii 37 proc. chce przeprosin, 39 proc – wręcz przeciwnie, a 24 proc. nie ma zdania.

Zbigniew Ziobro przepraszać Agnieszki Holland nie zamierza

Minister twardo zapowiada, że nie ustąpi na krok, i przy okazji w rozmowie z jednym z prawicowych portali podważa sens istnienia wymiaru sprawiedliwości, którym sam kieruje. – Wyrok sądu to nie jest sąd ostateczny. Musimy mieć przed sobą perspektywę sądu ostatecznego, on jest najważniejszy – oświadczył. A to oznacza, że po pierwsze spodziewa się wyroku skazującego, a po drugie, że ziemską sprawiedliwość uważa za nieistotną. Co jest dość osobliwym poglądem jak na ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Kaleta o filmie Agnieszki Holland "Zielona granica": Nie oglądam kabaretów

Atak Ziobry akurat na Holland nie jest przypadkowy, tak jak i użyte argumenty oraz wplatanie w sprawę nazistów i Hitlera. Reżyserka pochodzi z polsko-żydowskiej rodziny, jej ojciec był komunistą (popełnił samobójstwo w latach 60.). Ona sama od najwcześniejszych lat nastawiona do systemu opozycyjnie, współtworzyła polskie „kino moralnego niepokoju”, a sama przesiedziała kilka tygodni w czeskim więzieniu po zatrzymaniu w czasie Praskiej Wiosny. Od lat odnosi sukcesy w świecie filmu, o jakich nie śniło się żadnemu twórcy, który nie tylko byłby z PiS związany, ale który powiedziałby o obozie władzy choć jedno dobre słowo.

Taki życiorys to od dziesięcioleci dla środowiska prawicy czerwona (nieprzypadkowo) płachta na byka. Rozpala wszelkie zadawnione kompleksy, odnawia animozje środowiskowe i konflikty między „prawdziwymi Polakami” a „lewicą laicką”. Z tego sporu o osobistą dzielność i zaangażowanie w walkę z dawnym systemem to ta ostatnia wychodzi zwycięsko. A Jarosława Kaczyńskiego, któremu do dziś się wylicza, jak długo spał w niedzielę stanu wojennego – boli to wszystko szczególnie. I dlatego pewnie z uznaniem patrzy na działania Ziobry, swojego zagorzałego epigona.

Minął termin, jaki pełnomocnicy reżyserki Agnieszki Holland wyznaczyli ministrowi Zbigniewowi Ziobrze na przeprosiny. Polityk porównał ją do propagandystów III Rzeszy i wcale nie zamierza przepraszać.

Za co Agnieszka Holland domaga się przeprosin od Zbigniewa Ziobry?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Sasin: Koalicja 13 grudnia chce zlikwidować opozycję
Polityka
„Mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce”
Polityka
Sondaż: Polacy o Funduszu Sprawiedliwości. Czy środki wydawano bezprawnie?
Polityka
Wozy tylko do zdjęć i czeki bez pokrycia. Kampania z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło
Polityka
Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował