Sondaż: Większość Polaków źle ocenia prezydenta Dudę w 2023 roku

62 proc. Polaków odpowiedziało w sondażu, że źle ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku. W obronie Dudy stają tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Publikacja: 25.06.2023 13:55

Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji prasowej w siedzi

Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

W badaniu przeprowadzonym przez United Surveys dla portalu wp.pl, 15,3 proc. osób wskazało, że "zdecydowanie dobrze" ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku.

W ocenie 18,8 proc. respondentów prezydent "raczej dobrze" wykonuje swoje obowiązki. Łącznie pozytywnie o działaniach Andrzeja Dudy wypowiada się 34,1 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto prowadzi najskuteczniejszą kampanię wyborczą? KO przed PiS

Zdecydowanie więcej ankietowanych negatywnie ocenia pracę prezydenta. "Raczej źle" prezydenta ocenia w bieżącym roku 27,6 proc. Polaków. 34,7 proc. odpowiada, że prezydent "zdecydowanie źle" wykonuje swoją pracę. W 2023 roku negatywnie o pracy prezydenta wypowiedziało się 62,3 proc. badanych.

Wybory PiS chwalą działania prezydenta Dudy

Prezydenta Andrzeja Dudy broni 85 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku wyborców partii opozycyjnych liczba głosów negatywnych sięga 96 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-11 czerwca na grupie 1000 Polaków.

Polacy negatywnie o projekcie prezydenta

Prezydent Andrzej Duda chce mieć wpływ na wyborów polskich kandydatów na unijne stanowiska i zagwarantowany znaczy wpływ na polską politykę zagraniczną. W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy negatywnie wypowiedzieli się o tym pomyśle.

Prezydent uzasadnia swój projekt chęcią „sprawniejszego funkcjonowania władz na arenie międzynarodowej”. Zwraca też uwagę, że jest to ważne wobec faktu, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska będzie sprawowała prezydencję w UE.

Pozytywnie o pomyśle prezydenta wypowiedziało się niecałe 10 proc. ankietowanych, przy czym 5,1 proc. wybrało opcję „zdecydowanie dobrze”, a 4,6 proc. „raczej dobrze”. Nawet wśród osób deklarujących się jako zwolennicy Zjednoczonej Prawicy łączny odsetek pozytywnych opinii wyniósł tylko 20 proc..

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy negatywnie o projekcie Andrzeja Dudy. Wyborcy PiS mało zdecydowani
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"