Kurdowie popierają rywala Erdogana, ale nie wymieniają jego nazwiska. Dlaczego?

Prokurdyjskie partie z Turcji potwierdziły swoje poparcie dla kandydata sześciu opozycyjnych partii na prezydenta, Kemala Kilicdaroglu, przed II turą wyborów prezydenckich w Turcji, która odbędzie się 28 maja.

Publikacja: 25.05.2023 14:46

Kemal Kilicdaroglu

Kemal Kilicdaroglu

Foto: AFP

Jednocześnie przedstawiciele Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i Partii Zielonej Lewicy (YSP) nie wymieniają nazwiska Kilicdaroglu dzień po tym, jak formacje te wyraziły niezadowolenie z powodu porozumienia kandydata opozycji na prezydenta ze skrajnie prawicową, antyimigrancką Partią Zwycięstwa (ZP). 

W I turze Erdogan zdobył 49,5 proc. głosów, a Kilicdaroglu - 44,89 proc.

Czytaj więcej

Rywal Erdogana: Jeśli zostanę prezydentem odeślę wszystkich uchodźców do domow

Trzecie miejsce w wyborach uzyskał Sinan Ogan, nacjonalistyczny polityk, który uzyskał nieco ponad 5 proc. głosów w I turze wyborów. Ogan, przed II turą, poparł Erdogana.

W środę Kilicdaroglu, szukając dodatkowych głosów, zawarł porozumienie z ZP, zapewniając sobie jej poparcie w II turze wyborów prezydenckich. W wyborach parlamentarnych ZP otrzymała 2,2 proc. głosów.

Problem imigrantów i uchodźców może być rozwiązany tylko dzięki silnemu dążeniu do pokoju, przeciw polityce wojny

Pervin Buldan, współprzewodnicząca HDP

Porozumienie to wywołało niezadowolenie HDP, ze względu na jego część mówiąc o poparciu zastępowania burmistrzów przez komisarzy wskazanych przez rząd, jeśli sąd udowodni, że burmistrz ma związki z organizacjami terrorystycznymi. Większość burmistrzów wybranych z list HDP w 2019 roku zostało w taki sposób zdjętych ze stanowisk.

Teraz jednak współprzewodnicząca HDP, Pervin Buldan zapowiedziała, że partia zagłosuje w niedzielę, by "skończyć z jednoosobowym reżimem" Erdogana.

- Dziwny reżim stworzony przez Erdogana i jego partnerów jest przyczyną problemów społecznych, których doświadczamy - powiedziała Buldan. - 28 maja będziemy głosować nad tym czy ten dziwny reżim będzie trwał, czy nie - dodała.

Buldan skrytykowała jednocześnie stosowaną w kampanii retorykę, w której imigranci są wykorzystywani do celów politycznych.

- Problem imigrantów i uchodźców może być rozwiązany tylko dzięki silnemu dążeniu do pokoju, przeciw polityce wojny - dodała.

Mithat Sancar, współprzewodniczący HDP, wezwał obywateli, którzy nie głosowali w I turze, aby udali się do urn w II, by pomóc usunąć Erdogana z urzędu.

Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie