- Byłem w Brukseli, rozmawiałem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Wszystko, co usłyszałem i wszystko, co wiemy w tej sprawie, wystarcza, żeby powiedzieć, że Morawiecki kłamie - powiedział we wtorek w RMF FM lider Polski 2050 Szymon Hołownia, odnosząc się do sprawy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i odblokowania środków z KPO dla Polski. Dodał, że w Brukseli nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

- Dlaczego rząd kłamie? - zapytany został w środę w Radiu Zet minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. - Rząd nie kłamie - odparł polityk.

Czytaj więcej

"Morawiecki kłamie". Hołownia o środkach z KPO i ustawie o SN

- Z relacji wynika, że Szymon Hołownia spotkał się z osobami, które nie mają bezpośredniego związku z negocjacjami, które były prowadzone - dodał zaznaczając, że przewodniczący Polski 2050 spotkał się m.in. z komisarzem, "który w swoim portfolio zajmuje się zupełnie czym innym, a nie kwestiami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości".

Minister ds. UE mówił, że Szymon Hołownia "zbiera dopiero doświadczenie w polityce" i "interpretuje rozmowy z osobami, które wprost nie uczestniczyły w tych negocjacjach w sposób, który jest błędny".

- Nie jest prawdą, że z Komisją Europejską nie doszło do żadnych ustaleń. Zresztą publicznie komisarz Didier Reynders w tej sprawie jasno dawał do zrozumienia, że Komisja pozytywnie ocenia projekt ustawy, który przedstawiliśmy w Sejmie, który ma ten problem rozwiązać - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż. Rośnie poparcie dla PiS

- Premier nie mówił, że (w ustawie - red.) nie można zmienić ani przecinka, bo premier mówił, że zmiany rodzą ryzyko tego, że proces pozyskiwania środków z Krajowego Planu Odbudowy się przedłuży - stwierdził minister. Dodał, że każda zmiana w ustawie dotyczącej sądownictwa "wprowadza ryzyko, że kompromis się załamie". - Z tego punktu widzenia zachęcaliśmy do tego, żeby w tym projekcie nie wnosić zmian daleko idących, natomiast absolutnie nie jest prawdą, że nie można w nim zmienić ani przecinka, zresztą sam klub PiS pewne drobne autopoprawki zgłaszał - przekonywał Szynkowski vel Sęk.

- W związku z tym tutaj Szymon Hołownia nie ma racji - powiedział minister dodając, że KE również publicznie pozytywnie oceniła projekt ustawy. - Więc Szymon Hołownia tutaj stawia tezy, które są dalekie od rzeczywistości - mówił minister do spraw Unii Europejskiej.