Reklama

Prezydent Serbii: Marionetka Putina? To kłamstwo. Popieramy integralność terytorialną Ukrainy

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić nazwał kłamstwem to, że jest określany w światowych mediach jako marionetka Putina i podkreślił, że Krym i Donbas są terytorium Ukrainy.

Publikacja: 19.01.2023 20:32

Aleksandar Vucić

Aleksandar Vucić

Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 330

Serbski prezydent zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie podczas czwartkowego panelu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Vucić wskazał, że w ciągu ostatnich 10-11 miesięcy wiele razy czytał o sobie w światowych mediach, że "jest małym Putinem, marionetką Putina, przygotowuje się do rozpoczęcia wojny z sąsiadami".

- To okrutne kłamstwo, jak wiele innych - skomentował.

Mówiąc o swoim stosunku do Ukrainy podkreślił, że Serbia popiera integralność terytorialną Ukrainy. - Tak, Krym jest częścią Ukrainy, Donbas jest częścią Ukrainy. Nic się tu nie zmieni, pozostaniemy na tym stanowisku - powiedział Vucić.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Prezydent Serbii apeluje do Rosji: Nie szukajcie u nas najemników

Uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, czy Putin jest dla niego zbrodniarzem wojennym, zaznaczając, że na to pytanie powinny odpowiedzieć sądy międzynarodowe.

Vucić zaznaczył, że ostatni raz rozmawiał z Putinem osiem miesięcy temu (w maju - red.). 

Serbia nie przyłączyła się do sankcji wobec Rosji, a ponadto kupuje od niej gaz ziemny po cenie niższej niż rynkowa. W Serbii silne są nastroje prorosyjskie.

W tym tygodniu Vucić powiedział, że Rosja powinna zaprzestać prób werbowania Serbów do walki w szeregach grupy Wagnera.

Polityka
Wojna USA z kartelami przeniesie się na ląd? Donald Trump: Teraz się tym zajmiemy
Materiał Promocyjny
Kameralna. Niska zabudowa, wysoki standard myślenia o przestrzeni
Polityka
Sojusz Sahry Wagenknecht ukrywa Sahrę Wagenknecht
Polityka
Karol Nawrocki na liście najbardziej wpływowych Europejczyków. Na czele - Donald Trump
Polityka
Litwa ogłasza stan wyjątkowy
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
Serwis X na celowniku KE. Trump broni Muska: Europa musi być bardzo ostrożna
Materiał Promocyjny
Nadciąga wielka zmiana dla branży tekstylnej. Dla rynku to też szansa
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama