Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 312

Jak informują rosyjskie media, sprawa ma związek z opublikowanym pod koniec sierpnia dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Według dekretu Putina, liczebność rosyjskiej armii zwiększa się do 2 039 758 osób, z czego 1 150 628 to żołnierze. Jednocześnie traci moc poprzedni dekret w tej sprawie, obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. Według tego dokumentu, armia Rosji liczyła 1 902 758 osób, w tym 1 130 628 członków personelu wojskowego.

Czytaj więcej

Putin wydał dekret. Dmitrij Miedwiediew otrzymał nowe stanowisko

We wrześniu minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiadał, że uzupełnione zostaną nowe formacje wojskowe. Szef rosyjskiego resortu obrony twierdził, że decyzja o zwiększeniu liczebności rosyjskiej armii od 1 stycznia 2023 r. była podyktowana "kursem państw zachodnich, na czele ze Stanami Zjednoczonymi", wobec Rosji i jej sojuszników.

Szojgu mówił o wszechstronnym wsparciu, udzielanym przez zachodnie państwa siłom zbrojnym Ukrainy, w tym dostarczaniu ukraińskim żołnierzom broni i amunicji.

W listopadzie Siergiej Szojgu zapowiadał przeznaczenie dodatkowych środków na zwiększenie liczebności personelu wojskowego w Rosji.

Od 24 lutego Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową". W drugiej połowie września prezydent Władimir Putin ogłosił "częściową mobilziację", która według oficjalnych danych objęła 300 tys. osób. Według przedstawicieli Ukrainy, wobec dużych strat wojsk rosyjskich na Ukrainie, wkrótce w Rosji ogłoszona zostanie kolejna fala mobilizacji.