Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 288

Portal Politico argumentując swoją decyzję tłumaczy, że Zełenski to postać, której Europa nie tylko zaufała, ale którą podziwia i naśladuje - w przeciwieństwie do poprzednich prezydentów Ukrainy.

"Wystarczy spojrzeć, jak europejscy przywódcy, którzy słabną w sondażach, biegną do Kijowa, by zrobić sobie zdjęcie z urodziwym 44-latkiem w jego kultowej już oliwkowej koszulce. Stojąc u jego boku, politycy pragną być postrzegani w ten sposób" - czytamy.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku tygodnika "Time"

"Zełenski przekonał resztę Europy, że jej przyszłość jest związana z przyszłością Ukrainy - w co niewielu wierzyło przed inwazją Rosji w lutym. Jego umiejętności komunikacyjne były kluczowe. Jego retoryka w ostrych słowach przedstawia podłość rosyjskiego reżimu, z którym walczy, rozwiewając wiarę Europy - zwłaszcza Berlina i Paryża - w to, że Moskwa może być partnerem"

W rankingu najbardziej wpływowych ludzi w Europie, na czele którego `stanął Zełenski, znalazło się 28 osób: 18 mężczyzn i 10 kobiet.

Dokładnie połowę miejsc na liście Politico zajmują politycy, pozostałe 14 to dyplomaci, ekonomiści, nauczyciele i klimatolodzy.

W ubiegłym roku na czele rankingu Politico znalazł się Mario Draghi. W tym czasie pełnił on funkcję premiera Włoch.