Prezydent Andrzej Duda 10 października odwołał ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowym szefem BBN został dotychczasowy minister w kancelarii prezydenta, Jacek Siewiera. 

Soloch podkreślał wcześniej, że jego odejście podyktowane jest względami osobistymi oraz uzgodnione z prezydentem. Soloch był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 r. W latach 2005-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 90. ubiegłego wieku pracował w MSZ, MON i KPRM. Studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył też studia w instytucie podyplomowych studiów administracji publicznej w Lozannie oraz w École nationale d’administration w Paryżu.

Czytaj więcej

Kto mógłby stanąć na czele BBN?

Jacek Siewiera ma 38 lat. To lekarz, prawnik, żołnierz i jednocześnie absolwent studiów „strategia i innowacja” na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz autorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego ograniczeniom technologii podtrzymującej życie. Publikował też na temat ratownictwa i ochrony ludności, a także był założycielem Centrum Ratownictwa. 

W czasie służby wojskowej w Wojskowym Instytucie Medycznym utworzył Klinikę Medycyny Hiperbarycznej, w której podjęto się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MIG 29, który uległ awarii w trakcie lotu. Siewiera w roku 2020 kierował też Polską Wojskowo – Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID–19, był też dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA w 2020 roku. Jest autorem pierwszych zaprojektowanych w Polsce modułowych szpitali tymczasowych. Wcześniej Jacek Siewiera sprawował nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji.