Uroczysta sesja Rady Warszawy odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki. Wyróżnienie nadane mu w 2020 r. odebrał też prof. Andrzej Rottermund - varsavianista, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego.

W imieniu Witalija Kliczki tytuł odebrał jego brat, Władimir. Mer Kijowa w nagraniu wideo podziękował za wyróżnienie. Tłumaczył, że nie mógł przyjchać do Polski, ponieważ sytuacja na Ukrainie jest trudna. "Agresor niszczy nasze miasta i wsie" - mówił. Podkreślił, że stolice Polski i Ukrainy łączą wieloletnia przyjaźń i współpraca. Kliczko oświadczył, że tytuł honorowego obywatela Warszawy to dla niego wielki zaszczyt. Mer Kijowa deklarował też, odnosząc się do wojny z Rosją, że Ukraińcy się nie poddadzą.

Z kolei Władimir Kliczko mówił, że Ukraina odwzajemni wsparcie, o które teraz prosi. Zaznaczył, że Ukraina broni także interesów Polski.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy merowi Kijowa zaproponował klub PiS, a wyróżnienie byłej prezydent stolicy - klub KO. Przed Pałacem Kultury i Nauki protest "»Nie« dla honorowego obywatelstwa dla Hanny Gronkiewicz-Waltz" zorganizowało Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.