"Okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy 'Moskwa', prowadził ogień artyleryjski w rejonie ćwiczeń, na Morzu Czarnym, w ramach ćwiczeń sił morskich, lotnictwa marynarki wojennej i sił obrony wybrzeża, pod dowództwem dowódcy Floty, admirała Igora Osipowa" - głosi komunikat Floty.

Zgodnie z planem ćwiczeń systemy artyleryjskie krążownika "Moskwa" zostały wykorzystane do odpierania ataków przeciwnika z powietrza. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że przeciwnik próbuje przeprowadzić atak rakietowy na bazy floty. Ponadto załoga krążownika prowadziła ogień również do pozorowanych celów na powierzchni morza.

Według informacji, przekazywanych przez Flotę, w czasie treningu zniszczono ponad 50 pozorowanych celów na morzu i w powietrzu.

Czytaj więcej

Na Ukrainie życie w ciągłym zagrożeniu. „Kryzys się nie kończy”

Ćwiczenia na Morzu Czarnym odbywają się w czasie, gdy Zachód oskarża Rosję o skoncentrowanie dużych - liczących ok. 150 tysięcy żołnierzy - sił wokół Ukrainy. Rosja zapewnia, że nie ma agresywnych planów wobec sąsiada, ale w czwartek prezydent USA, Joe Biden stwierdził, że atak Rosji na Ukrainę może nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

10 lutego Flota Czarnomorska ogłosiła, że na Morze Czarne dotarło sześć dużych okrętów desantowych Floty Północnej i Floty Bałtyckiej. 12 lutego pojawiła się informacja, że na Morzu Czarnym rozpoczynają się ćwiczenia rosyjskiej floty, w których udział bierze ponad 30 okrętów, samoloty marynarki wojennej oraz wojska obrony wybrzeża.

30

Tyle rosyjskich okrętów bierze udział w ćwiczeniach na Morzu Czarnym

W związku z ćwiczeniami Rosja zamknęła część Morza Czarnego i Morza Azowskiego dla statków cywilnych do czasu zakończenia ćwiczeń, które planowane jest na 19 lutego. 11 lutego Ukraina poinformowała, że Rosja zrezygnowała z zamknięcia części Morza Azowskiego.

Z kolei 15 lutego rosyjski resort obrony poinformował, że ok. 15 okrętów i 30 samolotów, w tym bombowce strategiczne Tu-22M3, bierze udział w ćwiczeniach, które rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła na Morzu Śródziemnym.