- Składamy wniosek do marszałek Elżbiety Witek o przyspieszenie procedowania uchwały, która od września leży w Sejmie w sprawie wezwania Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania budowy antyeuropejskiego projektu o nazwie Nord Stream 2 - oświadczył wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2 jako projektu zagrażającego bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej, a w konsekwencji naruszającego traktatową zasadę solidarności energetycznej państw członkowskich" - czytaliśmy w przygotowanym przez Solidarną Polskę projekcie uchwały.

Dowiedz się więcej:
Solidarna Polska chce, by Sejm wezwał Niemcy do zaprzestania budowy Nord Stream 2

Na piątkowej konferencji prasowej Jacek Ozdoba stwierdził, że głos polskiego parlamentu w sprawie Nord Stream 2 "musi się pojawić".
Przekazał, że Solidarna Polska omówiła treść projektu uchwały z Prawem i Sprawiedliwością oraz z Porozumieniem.

- Ten wniosek jest od września, dlatego zwracamy się z prośbą do pani marszałek o to, aby ten wniosek przyspieszyć - mówił. Przypomniał krytyczne wobec Nord Stream 2 głosy polityków unijnych i amerykańskich.

- Głos Polski jest bardzo istotny - ocenił.

- Uchwała autorstwa Solidarnej Polski jest tak istotna szczególnie po słowach, skandalicznych słowach pana prezydenta Steinmeiera, które świadczą o albo niezrozumieniu historii, albo wręcz o takim cynicznym podejściu do tak ważnej sprawy, jak sprawy związane z bezpieczeństwem, bezpieczeństwem, które jest związane również z kwestiami energetycznymi, ze sprawami, które dotyczą elementu szantażu, który może się pojawić ze strony Rosji. Ta uchwała jest skierowana przeciwko rosyjskiemu zapędowi imperialnemu - oświadczył polityk Solidarnej Polski.

Wiceminister klimatu i środowiska nawiązał w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który w rozmowie z "Rheinische Post" bronił projektu Nord Stream 2 mówiąc m.in., że relacje energetyczne pozostają niemal ostatnim mostem między Rosją a Europą. Prezydent stwierdził też, że Niemcy powinni brać pod uwagę wymiar historyczny. W tym kontekście wspomniał o niemieckiej inwazji na ZSRR i milionach mieszkańców Związku Radzieckiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Ozdoba ocenił, że Nord Stream 2 to projekt skierowany nie tylko przeciw Polsce, lecz także przeciw całej wspólnocie europejskiej. - Dlatego zasadne jest, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu taka uchwała została przyjęta ponad podziałami i Sejm wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec tego antyeuropejskiego projektu - mówił. Zaznaczył, że projekt Solidarnej Polski "już zbyt długo leżał" w Sejmie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Najbliższe posiedzenie Sejmu ma odbyć się 24 i 25 lutego.