Kwaśniewski ocenił, że obecność Andrzeja Dudy w walce z epidemią w Polsce ma charakter wyłącznie gabinetowy.

Były prezydent jest zdania, że przez rok walki z koronawirusem Duda był praktycznie niewidoczny i nie spełnił roli, jaką w takim czasie powinien pełnić prezydent.

- On będzie się bronił tym, że rozmawia, ale to jest obecność gabinetowa, a naród potrzebuje obecności spektakularnej, obecności codziennej, takiego przekonania, że jest ktoś, kto nad tym wszystkim lepiej czy z kłopotami, ale panuje - mówił były polityk.

Na uwagę, że nawet ostatnie  wpisy Andrzeja Dudy w mediach społecznościowych dotyczą Roberta Lewandowskiego, a nie ma żadnego o programie szczepień, Kwaśniewski odparł, że "Lewandowski robi swoje i trzeba mu dać robić swoje", a prezydent  jest w tym "niespecjalnie pomocny".

Uważa natomiast, że w tych sprawach, w których głowa państwa powinna być pomocna, np. w przekonywaniu społeczeństwa do szczepień - tego Andrzej Duda nie robi.

- Lewandowski nie potrzebuje prezydenta Dudy, natomiast Polacy potrzebują prezydenta - powiedział Kwaśniewski. - Prezydent powinien być obecny, tylko że dzisiaj radzić Andrzejowi Dudzie, żeby był obecny, to jest rok za późno.