Stan wyjątkowy na granicy Litwy z Białorusią wprowadzono 10 listopada, w związku z kryzysem migracyjnym. Gdyby litewski parlament nie przedłużyłby jego obowiązywania, stan wyjątkowy wygasłby 9 grudnia.

Stan wyjątkowy obowiązuje na odcinku o szerokości 5 km wzdłuż granicy Białorusi z Litwą.

5 km

Taką szerokość ma pas przygranicznego terytorium Litwy, na którym obowiązuje stan wyjątkowy

Przewodnicząca litewskiego parlamentu, Viktorija Čmilytė-Nielsen podkreśliła, że "zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, które uzasadniały wprowadzenie stanu wyjątkowego i porządku publicznego, są nadal obecne" na granicy.

Czytaj więcej

Władza ocenzurowała granicę

Litewski rząd proponował pierwotnie, aby - w związku z kryzysem imigracyjnym - wprowadzić stan wyjątkowy również na granicy Litwy z Polską. Ostatecznie jednak treść rezolucji parlamentu w tej sprawie została zmieniona tak, że nie obejmowała ona polskiej granicy.

Premier Ingrida Simonyte i szefowa MSW Agne Bilotaite nie wykluczyły jednak, że rząd może w przyszłości wrócić do tematu wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Polską.

W Polsce stan wyjątkowy na granicy z Białorusią obowiązywał od 2 września do 30 listopada. Od 1 grudnia na granicy z Białorusią nadal obowiązują jednak ograniczenia, wprowadzone na mocy znowelizowanej 30 listopada ustawy o ochronie granicy.