Gdyby wybory odbyły się w ostatni weekend, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, popierane przez 32,1 proc. badanych. To wzrost o 1,5 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed 2 tygodni.

Czytaj więcej

Sondaż. Spadek notowań PiS. Coraz więcej niezdecydowanych

Wzrosło również poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Oddałoby na nią głos 23,7 proc. respondentów (+2 pp).

Na trzecim miejscu partia Szymona Hołowni Polska 2050, która zaliczyła największy spadek ze wszystkich ugrupowań - wskazało ją 10,6 proc. ankietowanych, ale to mniej o 2,7 pp w stosunku do poprzedniego badania.

W Sejmie znaleźliby się także przedstawiciele Konfederacji i PSL-Koalicji Polskiej, popieranych odpowiednio przez 7,8 proc. (- 0,1 pp) i 5,7 proc. (+ 0, 6 pp) respondentów.

13,4 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Na pytanie o udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych pozytywnie odpowiedziało 56,7 proc. pytanych, w tym 41,1 proc. weźmie w nich udział "zdecydowanie".

Równie zdecydowanie nie chce głosować 23,3 proc. uczestników badania, "raczej" nie weźmie w nich udziału 13 proc., co oznacza, że głosować nie chce ponad  jedna trzecia ankietowanych. Niezdecydowanych jest 6,9 proc.

Sondaż United Surveys dla WP został przeprowadzony 3 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych. W celu zebrania danych wykorzystano metodę wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.