Były kanclerz Austrii ogłosił, że rezygnuje z funkcji przewodniczącego konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) i szefa klubu poselskiego oraz zapowiedział, że wycofa się z życia politycznego. W październiku Sebastian Kurz ustąpił ze stanowiska kanclerza.

Po rezygnacji Kurza na czele rządu stanął Alexander Schallenberg, wcześniej minister spraw zagranicznych. W czwartek polityk oświadczył, że zamierza odejść z urzędu. Podkreślił, że przejęcie władzy w ÖVP nigdy nie było jego celem.

Czytaj więcej

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił odejście z polityki

"Głęboko wierzę, że oba stanowiska - szefa rządu i szefa partii rządzącej - powinna szybko przejąć jedna osoba" - zaznaczył w oświadczeniu. Schallenberg dodał, że w trudnym dla rządu i partii okresie był gotów objąć urząd kanclerza. Wyraził gotowość do ustąpienia ze stanowiska kanclerza Austrii, gdy tylko stanie się jasne, kto stanie na czele Austriackiej Partii Ludowej.

Według doniesień austriackich mediów, szefem ÖVP ma zostać obecny minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer i to on będzie nowym kanclerzem. Posiedzenie komitetu wykonawczego Austriackiej Partii Ludowej zaplanowano na piątek.

35-letni były kanclerz Austrii Sebastian Kurz jest objęty śledztwem prokuratury ds. gospodarki i korupcji w związku z zarzutem składania fałszywych zeznań przed komisją śledczą na Ibizie oraz pod zarzutem naruszenia zaufania.