O odrzucenie projektu wnioskowały kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Poprawki do projektu złożyły koła Konfederacja i Polska 2050. Konfederacja chce, aby rząd raz w miesiącu zdawał w Sejmie sprawozdanie z postępów w budowie zapory. Podobne poprawki złożyło koło Polska 2050, które chciałoby, aby szef MSWiA co trzy miesiące przedstawiał sprawozdania z realizacji inwestycji, której koszt ma wynieść 1,6 mld złotych.

Czytaj więcej

Tusk o budowie zapory: KO nie poprze kolejnego dwuznacznego przedsięwzięcia

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, w czasie debaty nad projektem zapowiedział, że wkrótce przekaże posłom informacje o szczegółach dotyczących projektu budowy zapory.

Wąsik nie wykluczył, że poprawki obligujące rząd do regularnego informowania o postępach budowy zapory, mogą zostać przyjęte.

Rząd podkreśla, że presja migracyjna na granicę Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej, to efekt świadomej polityki białoruskich władz

Rządowy projekt ws. budowy zapory na granicy z Białorusią jest rozpatrywany w sprawie pilnym. Jest on odpowiedzią na kryzys imigracyjny na granicy, na której od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy. Straż Graniczna w ostatnich tygodniach codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekraczania granicy z terytorium Białorusi przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Polski rząd podkreśla, że presja migracyjna na granicę Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej, to efekt świadomej polityki białoruskich władz, które ułatwiają imigrantom przedostawanie się na granicę Polski, a także Litwy i Łotwy.