Podobne doniesienia dotyczą Chorwacji, gdzie funkcjonariusze policji mieli "przepychać" imigrantów przez granicę z Bośnią i Hercegowiną. Chorwackie władze wszczęły postępowanie w tej sprawie, za co komisarz Johansson pochwaliła władze w Zagrzebiu.

- Muszę powiedzieć, że chorwacki rząd potraktował sprawę bardzo poważnie, zamierzają wszcząć natychmiastowe śledztwo - powiedziała Johansson.

- Moja rozmowa z ministrem z Grecji była inna, postawiłam sprawę jasno, że nie zaakceptujemy sytuacji, w której władze Grecji nie przeprowadzą śledztwa w tej sprawie - dodała.

Czytaj więcej

Frontex w poważnych tarapatach

- Musimy chronić granic, ale musimy bronić też naszych wartości, rządy prawa są fundamentalną zasadą. Można to (ochronę granic i postępowanie zgodne z prawem - red.) połączyć - podkreśliła.

Johansson rozmawiała w czwartek z szefami MSW Chorwacji i Grecji, po pojawieniu się doniesień niemieckich mediów - dziennika "Der Spiegel" i telewizji ARD - że funkcjonariusze służb mundurowych Chorwacji i Grecji dopuścili się nielegalnych pushbacków wobec imigrantów.

Musimy chronić granic, ale musimy bronić też naszych wartości, rządy prawa są fundamentalną zasadą

Ylva Johansson, komisarz spraw wewnętrznych UE,

Niemieckie media mają dysponować m.in. nagraniami dokumentującymi 11 pushbacków, których dopuścili się Chorwaci.

Resort ds. imigracji w Atenach zaprzeczył tym doniesieniom i zapewnił, że działał zgodnie z prawem międzynarodowym chroniąc granic Grecji i UE.

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj