Po przeliczeniu głosów oddanych w blisko połowie okręgów wyborczych Dobrew uzyskała 33,7 proc. oddanych głosów. Drugie miejsce zajmuje lewicowy burmistrz Budapesztu, Gergely Karacsony, który uzyskał ok. 29 proc. głosów.

Wstępne wyniki pierwszej tury prawyborów zorganizowanych przez opozycję mają być znane jeszcze w czwartek.

W wyborach parlamentarnych, które odbędą się na Węgrzech w 2022 roku, opozycja zdecydowała się wystawić jedną listę, która w sondażach uzyskuje wyniki podobne jak rządzący krajem Fidesz. W niektórych sondażach wspólna lista opozycji ma przewagę nad partią rządzącą.

Dobrev, gdyby została kandydatką opozycji na premiera, miałaby szanse zostać pierwszą szefową rządu w historii Węgier.

633 tys.

Tyle osób zagłosowało w zorganizowanych przez opozycję prawyborach

Trzecie miejsce w prawyborach zajmuje obecnie konserwatywny burmistrz miasta Hódmezővásárhely, Peter Marki-Zay, który uzyskał 21 proc. głosów.

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, dwóch kandydatów z najwyższym wynikiem zmierzy się ze sobą w drugiej turze.

Czytaj więcej

Prawybory na Węgrzech: namioty opozycji

Dobrev obiecywała w czasie kampanii przed prawyborami walkę z ubóstwem i przyjęcie tak szybko, jak to możliwe, euro przez Węgry. Karacsony również przedstawił proeuropejską agendę - obiecał również m.in. sprawiedliwszy system podatkowy i uleczenie podziałów społecznych.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Na wspólnej liście opozycji wystartują w wyborach socjaliści, centrolewica, liberałowie i dawni sojusznicy Orbana, Jobbik, partia, która obecnie identyfikuje się jako centroprawica.

W prawyborach zorganizowanych przez opozycję głos oddało ok. 633 tysięcy osób.