- Przekazujemy naszym funkcjonariuszom - funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej - dobre informacje. Osiągnęliśmy porozumienie w sposób istotny polepszające sytuację materialną naszych funkcjonariuszy - oświadczył na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister podziękował przedstawicielom związków za dialog prowadzony "od szeregu dni". - Były to czasami trudne rozmowy, ale doprowadziły nas do bardzo dobrego porozumienia. Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych - dodał Kamiński.

- To jeden z elementów ustawy modernizacyjnej - zaznaczył dodając, że będzie "kolejna edycja" ustawy. Według niego przepisy przyczynią się do tego, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli "uzyskają takie środki finansowania", że będzie można mówić o "nowej jakości działania naszych służb" i stworzeniu "godnych warunków pracy" dla funkcjonariuszy.

Czytaj więcej

Morawiecki: Trwa zorganizowany szturm na polską granicę

- Przez najbliższe 4 lata ponad 10 mld zł zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków, państwa polskiego i w rozwój naszych formacji - zapowiedział.

Szczegóły uzgodnień ze związkami przedstawił wiceminister Maciej Wąsik. - Osiągnięte dziś porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę - powiedział.

- W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzeń - dodał.

- W przypadku wzrostu wynagrodzeń w przyszłych latach, waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej strona rządowa obliguje się do tego, żeby waloryzacja objęła także wynagrodzenia służb mundurowych - oświadczył Wąsik.

- Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy policji, 11 tys. Straży Pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział tłumacząc, że chodzi o automatyczne awanse "z grupy 2 na 3, z 3 na 4, z 4 na 5 i z 5 na 6" w ciągu najbliższych czterech lat. Pierwsze grupy mają otrzymać awanse od 1 stycznia 2022 r.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ