Po przeliczeniu głosów z 58 proc. obwodów podano, że przeciw odwołaniu gubernatora było 66 proc. głosujących, 34 proc. było odmiennego zdania.

- Jestem wdzięczny milionom mieszkańców Kalifornii, którzy skorzystali ze swego fundamentalnego prawa do głosowania - powiedział Gavin Newsom, który wygłosił poreferendalne przemówienie w Sacramento.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu
Zełenski: Prezydent Joe Biden poparł przystąpienie Ukrainy do NATO

Gavin Newsom przeszedł do polityki z biznesu. Był burmistrzem San Francisco, od 2010 r. - zastępcą gubernatora Kalifornii, a od 2019 r. - gubernatorem stanu.

Krytycy zarzucali mu m.in. błędy w polityce dotyczącej koronawirusa oraz łamanie wprowadzonych przez siebie zasad - w listopadzie gubernator został przyłapany na imprezie w pomieszczeniu zamkniętym.

Głównym kandydatem Republikanów do zastąpienia Newsoma był prawicowy dziennikarz radiowy Larry Elder. Jeszcze przed miesiącem sondaże wskazywały na duże szanse na odwołanie gubernatora.

- Z godnością przyjmijmy porażkę. Być może przegraliśmy bitwę, ale wygramy wojnę - skomentował wstępne wyniki Elder, dodając, że kampania referendalna zmusiła Demokratów do dyskusji o problemach Kalifornii - wysokich kosztach życia i kwestii bezdomności.