Sondaż przeprowadzono 1 września, a więc już po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego, że rząd zwrócił się do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy.

Uczestników sondażu dla Onetu zapytano też o ocenę działań opozycji wobec kryzysu na granicy. Tę negatywnie oceniło 64,5 proc. badanych

Działania rządu wobec sytuacji na granicy negatywnie ocenia 41,2 proc. Z kolei działania opozycji ocenia dobrze 21,1 proc.

75 proc. ankietowanych uważa, że kryzys może eskalować, a na granicy może pojawić się więcej imigrantów.

83,3 proc.

Tylu respondentów negatywnie ocenia zniszczenie przez aktywistów ogrodzenia na granicy

Respondentów zapytano też o zniszczenie fragmentu ogrodzenia na granicy przez aktywistów Fundacji Otwarty Dialog. Dobrze ocenia te działania 11,1 proc. respondentów, źle - 83,3 proc.

Kryzys na granicy zaczął eskalować wraz z pojawieniem się grupy uchodźców na granicy Polski z Białorusią w rejonie Usnarza Górnego. Strona polska przekonuje, że uchodźcy ci znajdują się po stronie białoruskiej i to Białoruś jest za nich odpowiedzialna. Opozycja i obrońcy praw człowieka domagają się jednak rozpatrzenia wniosków o azyl uchodźców, którzy wyrazili ustnie chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Czytaj więcej

Reuters: Polska buduje ogrodzenie na granicy z Białorusią