W tym miesiącu siły rosyjskie i białoruskie przeprowadzą ćwiczenia Zapad-2021.

- W najbliższej przyszłości Rosja zaopatrzy nas w dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców, najważniejszą broń przeciwlotniczą - powiedział Aleksander Łukaszenka. Zastrzegł, że nie ujawni kwoty transakcji ani innych szczegółów dotyczących sprzętu.

Łukaszenka dodał, że być może na Białoruś trafią także elementu systemu rakietowego S-400 Triumf. - Jak już mówiłem w przeszłości, bardzo ich potrzebujemy - zaznaczył.

S-400 Triumf to rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze. Służy do zwalczania samolotów, pocisków manewrujących i pocisków balistycznych poruszających się z prędkością do 4,8 km/s. Jest w stanie uderzać w cele znajdujące się w odległości do 400 km.

Łukaszenka mówił też, że jeśli podczas ćwiczeń Zapad-2021 wyjdą na jaw dalsze potrzeby sprzętowe białoruskiego wojska, to odpowiednie uzbrojenie zostanie kupione w Rosji.

Najbliższe spotkanie prezydenta Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką zaplanowano na 9 września. Rosja i Białoruś prowadzą rozmowy na temat dalszej integracji.

Ze słów Łukaszenki wynika, że w październiku Najwyższa Rada Państwowa mogłaby zatwierdzić kolejne umowy w tej sprawie, jeśli zostaną one we wrześniu przyjęte przez władze obu państw.