Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotował projekt uchwały o skierowaniu do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego.

- Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, ze względu na to, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi z Iraku głównie na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Litwy, Łotwy i Polski. Dlatego Rada Ministrów postanowiła dzisiaj wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na przygranicznym pasie - na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego - oświadczył Morawiecki.

O ocenę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zapytano Věrę Jourovą, wiceprzewodniczącą KE. - Europa musi chronić swoje granice i jednocześnie respektować prawa człowieka - powiedziała.

- To koszmarne działanie Aleksandra Łukaszenki, do tej pory tak działali przemytnicy ludzi i robili to dla zysku. Tymczasem prezydent Białorusi wykorzystuje ludzi politycznie, instrumentalizując ich. Ale musimy wysłać światu sygnał, że to nie jest droga do Europy - dodała.

Jednocześnie podkreśliła, że "nie możemy pozwolić ludziom umierać". 

Więcej: Onet.pl