– Te 89 mln to była nasza nadwyżka operacyjna. To taki „zysk” samorządu. Teraz okazuje się, że byłby równy zeru. Ale nowe wyliczenia pokazują, że będziemy na minusie – i to 40 mln. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, minusa nie możemy mieć. Środki, które mogą wpłynąć, to środki na inwestycje przede wszystkim, nie będą zasilać wydatków bieżących – dodaje gość podcastu.

– My musimy planować nasze budżety na kilkanaście lat do przodu. Wpisujemy nasze dochody i wydatki. Jak możemy to zrobić, skoro jest to jednorazowe? Trudno będzie skonstruować budżet w oparciu o taki zastrzyk. Tak nie wiadomo, czy teraz dostajemy rybę, a w później – same ości. To jest problem. My jesteśmy przyzwyczajeni do transparentnej gospodarki finansowej – mówił prezydent Truskolaski o pomyśle dotacji w wysokości 8 mld złotych, którą zapowiedział dla samorządów premier Mateusz Morawiecki.

W podcaście również o zagrożeniach wynikających z możliwej czwartej fali koronawirusa, kryzysie na granicy polsko-białoruskiej oraz innych propozycjach stabilizacji dochodów samorządów.

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.